Post Featured Image

Індекс гендерної чутливості кіровоградських медіа у лютому – 37%

У лютому 2019 року було проведено гендерний моніторинг журналістських матеріалів у п’яти тиражних газетах («Україна-Центр», «Кіровоградська правда», «Утренний город», «Вечірня газета», «Нова газета») та п’яти інтернет-виданнях («Весь Кіровоград», «Точка доступу», «Гречка», «Новини Кіровоградщини», «ФотоІнформ») Кропивницького та Кіровоградської області.

У місцевих ЗМІ жінки найчастіше виступають як експертки у таких темах як культура, волонтерство, освіта і наука, а також медицина. Натомість чоловіки впевнено лідирують як експерти у темах, що пов’язані із політикою, спортом і бізнесом. Це пов’язано як із розвиненим чоловічим футболом на Кіровоградщині, адже кожен гравець команд «Зірка» та «Олександрія» згадується у кожній новині, так із тим, що головою Кіровоградської обласної державної адміністрації, міським головою Кропивницького і народними депутатами від Кіровоградщини у Верховній Раді є чоловіки. Зокрема, народний депутат Костянтин Яриніч був активно долучений до вирішення скандалу навколо медичного університету, про який багато писали всі медіа. Звісно, саме чоловіки проводять наради, дають вказівки, відвідують заклади, а тому їхні накази та розпорядження, опубліковані на офіційних сайтах міської ради та обласної адміністрації дослівно транслюють більша частина місцевих медіа.

Наприклад, аналізуючи ситуацію на шпальтах газети «Україна-Центр», можна сказати, що приблизно рівна присутність експертів та експерток спостерігається хіба що у матеріалах на політичну тематику (ці матеріали навіть вирізняються мовою, бо вони публікуються українською, тоді як решта – російською). Приклад за період часу, який підлягав моніторингу, – це стаття «Громадські активісти Кіровоградщини підписали меморандум про приєднання до «Команди Порошенка». У цій статті кілька коментарів, і половина з них – від жінок. Залучення жінок до коментування політичних тем можна бачити у цьому ж випуску газети «Україна-Центр» – на передостанніх сторінках, де розміщено політичну статтю «Бідність – ворог не менший, ніж Росія». Це аналітика щодо виступу Президента України Петра Порошенка на форумі, і тут ситуацію коментує Ада Роговцева, названа, втім, в одному реченні і «актрисою», і «Героєм України». Натомість, коли газета «Україна-Центр» сама виступає з ініціативою опитування серед експертів, то відповіді дають переважно чоловіки. Це стосується, зокрема, постійної рубрики «Что я думаю по этому поводу?». Так, у номері від 14 лютого 2019 року всі четверо експертів – саме чоловіки. Така ж сама тенденція спостерігалася у цій газеті у минулому році. Рятують ситуацію тематичні матеріали на кшталт статті про 120-річчя бібліотеки, де всі експертки – працівниці закладу, або життєві історії, коли на дві шпальти (із продовженням у наступному номері) розповідається про життя туристки.

У газеті «Кіровоградська правда», зважаючи на більшу кількість матеріалів, хоча і меншого обсягу, порівняно з тією ж газетою «Україна-Центр», частіше зустрічаються експертки та героїні, але, не зважаючи на пояснення редакторки, що «фемінітиви у газеті використовуються» (цитата із розмови про редакційну політику), це відбувається переважно у випадках, коли йдеться про незначну зайнятість (восьмикласниця, школярка). У випадках, коли мова йде про керівні посади й професії, газета використовує маскулінітиви на кшталт «директор Олена Данилишин», «фотограф Леся Присяжнюк» і так далі.

Як вже було зазначено, так звані офіційні видання чи не найбільше грішать не вживанням фемінітивів. Зокрема, тижневик «Вечірня газета», яка має балансувати на межі висвітлення діяльності міського голови та депутатів, і при цьому залишатися цікавим для читачів. У виданні друкуються матеріали про повсякденну роботу мера, секретаря міськради, начальників управлінь, переважна більшість яких чоловіки, а решту шпальт редакція наповнює історіями городян. Втім, і тут виникають свої нюанси. Наприклад, у статті «Усе життя – проти течії» на самому початку (в одному реченні) про громадську діячку Тетяну Бородіну йдеться і як про жінку, і як про чоловіка. Очевидно, редакція не відчуває дисонансу: «...Однією з них у Кропивницькому є Тетяна Бородіна, яка й до 2013 року не була пасивною спостерігачкою за громадсько-політичним життям нашого міста, а відтоді стала одним з найактивніших його учасників». Та й сама пані Тетяна, відповідаючи на питання журналіста під час інтерв’ю, називає себе по-різному: «мріяла стати вчителем історії», «як учасник школи молодого історика...», «була старостою класу», «випускниця з червоним дипломом», «наставниця вмовляла».

На відміну від офіційного вісника місцевої влади, тижневик «Нова газета» публікує досить багато різних життєвих історій, викладених простою, зрозумілою мовою, далекою від канцеляризмів. З огляду на це не дивно, що у текстах багато таких слів, як «свекруха», «вчителька», «молодуха», «вдова», «розлучена», тощо. Проте, коли йдеться про журналістські матеріли, або коментарі, фемінітиви відсутні. Та й загалом жінок-експерток, порівняно із іншими газетами, досить мало (в номері за 11-17 лютого було всього чотири експертки).

Натомість у тижневику «Первая городская газета» присутня велика кількість матеріалів із експертками та героїнями. При цьому, газета сміливо використовує такі досить мало поширені фемінітиви як «деканка» та чи не єдина з аналізованих газет називає у жіночому роді посаду відомої у Кропивницькому експертки з питань освіти – Лариси Костенко («керівниця управління освіти міста»), називаючи її далі також «чиновниця». Втім, дещо псують справу так звані авторські матеріали залучених журналістів, зокрема – стаття, яку написала Антоніна Корінь «ЦЕ ВЖЕ ДО КІНЦЯ — ЗІ МНОЮ» про художницю Надію Падурську. Вона хоч і містить у центрі історії героїню, але всередині тексту ріжуть очі такі неузгодженості, як, наприклад, «...Автора цих картин багатьом з нас допомогли відкрити художник Володимир Плітін і любитель мистецтва Елла Янчукова, моя колега» У цьому реченні і пані Янчукова, і пані Падурська чомусь представлені маскулінітивами, хоча, з огляду на прогресивну позицію газети, фемінітиви «любителька мистецтва» та «авторка картин» не були б чимось таким, що різало б вухо читачів і читачок.

Те ж саме можна сказати і про статтю Андрія Надєждіна «ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЬ ЖІНКА…», в якій пишеться: «Автопортрет жінки-художника, що не так часто зустрічається в українському образотворчому мистецтві, на нашій виставці представляє Любов Кир’янова...» Що заважало автору використати слово «художниця», залишається незрозумілим.

Що стосується сексистських або стереотипних образів, то, не зважаючи на те, що на період моніторингу припало святкування Дня Валентина, великої кількості проявів нетерпимості у питаннях висвітлення ролі жінки та чоловіка у стосунках зафіксовано не було. Хіба що у статті «Дякую за секс: 8 запитань до сексопатолога» на сайті «Гречка» від 13.02 розповідає через інтерв'ю з лікарем про те, з чим звертаються до сексопатолога. Лікар транслює деякі стереотипи: «Для жінок часто важливіше здатність народити дитину, ніж щастя в ліжку. Чоловіків же їх сексуальна спроможність дуже турбує». Так само поширення стереотипів помічено у рекламній статті місцевої фотостудії від 12.02 під назвою «Подарунки на день закоханих для фотолюбителів», де, зокрема, йдеться про те, що «...Кожна дівчина хоче відчути себе принцесою...».

Що стосується сайту «весь Кіровоград», хочеться відзначити, що з осені минулого року редакція видання, – свого часу першого на теренах області і найбільш впливового, – зовсім закинула свою роботу. Кількість новин критично зменшилася взагалі, хоча їх якість тепер краща і власне новини нагадують скоріше статті. Очевидно, що наразі цей сайт можна розглядати скоріше як авторський блог, аніж медіа. Тож, протягом періоду моніторингу на сайті у розділі «Новини» було всього 5 матеріалів. У жодному з них не було залучено жінок як експерток. Що стосується присутності жінок як героїнь матеріалів, то в обох випадках це були представниці політикуму – в одному мова йшла про кандидатку у Президенти Юлію Тимошенко, в іншому – про секретарку Олександрійської міськради Олену Богоявленську. В двох із трьох випадків, згадуючи цих героїнь, сайт вживає фемінітиви – «кандидатка», «посадовиця».

Сайт «Точка доступу» за аналізований період опублікував досить багато матеріалів у розділі «Новини» (136), хоча частина з них носила не локальний, а загальноукраїнський характер, зокрема – повідомлення з фронту, репортажі про події навколо пані Уляни Супрун, а також аналітику про кандидатів у Президенти. Не зважаючи на це, у місцевих новинах Кропивницького та області присутні досить багато експерток (14) та героїнь (55), зокрема – кілька матеріалів на політичну тематику із коментарями представниці мережі ОПОРА Зої Лебідь, повідомлення про ситуацію із вивезенням сміття з коментарями представниці ТОВ «Екостайл» Ганни Скічко, тощо. Також окремо варто зауважити про наявність такого інновативного фемінітиву, як «дієвочки» на позначення активісток громадського об’єднання «Дія». З іншого боку, у матеріалах на сайті можна помітити і маскулінітиви, хоча їх майже втричі менше. Редакція вживає їх у тих ситуаціях, коли матеріали мають явно київське походження, наприклад, у новинах про ситуацію довкола пані Уляни Супpун та візиту Юлії Підкоморної, а також у випадках передруку офіційних релізів про події в облдержадміністрації та структурних підрозділах, на зразок вручення нагород працівницям бібліотеки з нагоди 120-тиріччя закладу. У цьому матеріалі посади двох працівниць названо із використанням фемінітивів («завідуюча відділу каталогізування бібліотеки» та «завідуюча науково-методичного відділу бібліотеки»), а двох – із використанням маскулінітивів («головний бібліотекар науково-медичного відділу бібліотеки» та «заступник диpектоpа з наукової pоботи бібліотеки»).

Використання маскулінітивів у текстах повідомлень силових структур вводить читачів сайтів в оману. Так, наприклад, сайт «Гречка» у новині «В Олександрії вимагали хабарі за швидке оформлення закордонного паспорту – СБУ» тільки у другому абзаці пише дієслово, завдяки якому стає зрозуміло, що на хабарі піймали саме жінку, а не чоловіка: «працівник УДМС вимагала...». У наступному реченні видання використовує вже фемінітив «співробітницю міграційної служби». Чому його не використано у попередньому – незрозуміло.

Відразу у кількох випадках новини на сайті містять як фемінітиви, так і маскулінітиви на позначення однієї і тієї ж людини, причому у сусідніх реченнях. Як от у новині «Суд взяв до розгляду справу за позовом екс-заступника міського голови Кропивницького» пані Наталія Сюр спочатку названа «представник позивача», а через абзац вона вже «представниця позивача». Іноді це трапляється навіть у межах одного речення, зокрема, коли мова йде про жінок-чиновниць. Наприклад, у новині «Запрацювала програма з надання послуг муніципальної няні» від 12.02 вказана як експертка «заступниця директора департаменту соцзахисту в Кіровоградській області - начальник управління сім'ї та соціальних виплат Надія Кримська».

На цьому сайті часто в одній новині посада людини згадана із використанням фемінітиву, а в іншій – із застосуванням маскулінітиву. Це, зокрема, стосується Зої Лебідь, яка то «координаторки мережі ОПОРА», то «координатора». Це все – результат відсутності єдиної політики щодо вживання назв посад, професій тощо жінок.

Сайт «Новини Кіровоградщини» за той період, коли відбувався моніторинг, опублікував з півсотні матеріалів у розділі «Новини». Велика кількість новин - це повідомлення офіційних установ, силових структур та органів влади, які на своїх сайтах не використовують фемінітиви загалом. Звідси і гастролювання згадок про одних і тих же експерток виключно у форматі маскулінітиву на різних сайтах. Наприклад, як у випадку з новиною «З обласного бюджету виділять 50 тисяч грн на реалізацію двох молодіжних проектів», в якій Олену Арутюнян названо координатором проекту – і це продубльовано на всіх аналізованих сайтах. Або у випадку з новиною про візит і нараду за участі заступниці Міністра енергетики та вугільної промисловості Юлії Підкоморної. З іншого боку, на сайті «Новини Кіровоградщина» та ж сама начальниця комерційного відділу ТОВ “Екостайл” Ганна Скічко, посада якої на інших медіа-порталах згадувалася лише у формі жіночого роду, позначена маскулінітивом.

Загалом кількість фемінітивів на сайті «Новини Кіровоградщини» вдвічі менша за кількість маскулінітивів, що наводить на роздуми, що цей сайт у більшості своїй передруковує офіційні повідомлення силових структур, управлінь та відомств, не готуючи власних матеріалів, а будучи по суті скоріше агрегатором новин, аніж самостійним медіа.

Аналізуючи ситуацію на сайті «Фотоінформ», можна сказати, що сайт, який на початку свого існування досить часто друкував великі за обсягом матеріали, сьогодні все більше виправдовує свою назву і акцентує, швидше, на ілюстраціях, аніж на текстах. Тому навіть матеріали, які передруковуються із офіційних видань і присутні на багатьох проаналізованих сайтах в повному обсязі, на сайті «Фотоінформ» скорочені до 2-3 абзаців. Решту публікації займають чудові та яскраві фото. З огляду на це стає зрозуміло, чому така мала кількість загалом згадок героїв та героїнь, експертів та експерток, адже більшу частину матеріалів за період з 11 по 17 лютого на сайті взагалі займають повідомлення управління ДСНС – про пожежі, допомогу водіям, спортивні змагання, а решту – прогнози погоди та інформація із подій у міській раді, як то зустрічі із воїнами-афганцями або інсталяція до Дня Святого Валентина на площі.

Підсумовуючи сказане, варто відзначити, що на Кіровоградщині досі спостерігається складна ситуація із уживанням фемінітивів та із залученням жінок в якості експерток таабо героїнь інформаційних матеріалів. Не зважаючи на те, що всі медіа так чи інакше використовують фемінітиви, спільна біда всіх видань – це вживання фемінітиву в одному реченні і не вживання його ж у сусідньому. Або чергувати використання назви професії у жіночому та чоловічому родах, коли мова йде про жінку. Від використання фемінітивів журналістів і видання досі «рятують» скорочення, які часто читачам незнайомі, або мало знайомі, наприклад «т.в.о. заступника начальника головного управління ЖКГ Тетяни Савченко».

Додамо також, що читаючи ЗМІ Кропивницького, іноді виникає відчуття, що редакція, описуючи одну й ту ж саму людину, має на увазі насправді двох осіб – то чоловіка, то жінку. Наголосимо, що у подальших моніторингах варто звернути увагу на те, що більшість сайтів, замість писати свої матеріали, роблять передруки зі сторінок ОДА, міської ради, публікують дослівно релізи ДСНС, поліції, силовиків і, відповідно, маскулінітиви гастролюють по всіх сайтах без змін.

Загальний Індекс гендерної чутливості кіровоградських медіа у лютому 2019 року – 37%. Ознайомитися з підсумковими результатами лютневого моніторингу регіональних медіа по 24 областях України можна на сайті Волинського прес-клубу.

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

 

Експертка з моніторингу – Вікторія Талашкевич 

 

40 comments (Add your own)

1. CalvinCip wrote:
buy medication without an rx
100mg viagra without a doctor prescription
buy medication without an rx
viagra without a doctor prescription
over the counter viagra

March 25, 2019 @ 21:29

2. GregoryScend wrote:
over the counter viagra
viagra without a doctor prescription
sildenafil without a doctor's prescription
100mg viagra without a doctor prescription
viagra doctor prescription

March 26, 2019 @ 21:29

3. Joshuataf wrote:
online blackjack online gambling casino usa players accepted online casinos mastercard vegas palms online casino

March 27, 2019 @ 21:29

4. IrvingSkard wrote:
best generic viagra websites
generic viagra without a doctor prescription
buy generic viagra - judpharmacy
[url=http://iviagratye.com/#]real viagra without a doctor prescription[/url]
do you need a prescription for viagra

March 27, 2019 @ 21:29

5. wrote:
Hey There. I found your blog using msn. This is a very well
written article. I'll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
I will certainly comeback.

September 28, 2019 @ 21:29

6. wrote:
I am in fact glad to read this blog posts which consists of lots of useful
information, thanks for providing such information.

October 27, 2019 @ 21:29

7. wrote:
Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!

November 24, 2019 @ 21:29

8. wrote:
Simply wish to say your article is as amazing. The clarity on your
publish is just cool and that i can assume you're an expert in this
subject. Fine along with your permission allow me to take hold of your feed
to keep updated with coming near near post.
Thank you one million and please carry on the gratifying work.

December 2, 2019 @ 21:29

9. wrote:
I read this piece of writing completely concerning the resemblance of latest and earlier technologies, it's remarkable article.

December 6, 2019 @ 21:29

10. wrote:
casino slots free casino games best online casinos [url=http://onlinecasinounion.us.com]casino
online[/url] online casino real money

December 29, 2019 @ 21:29

11. wrote:
viagra viagra levitra phorum view topic [url=http://viagrawithoutdoctorpres.net/#]viagra generic[/url] jual obat
kuat viagra viagra levitra maximum perangsang viagra without a doctor prescription usa
- cheapest generic viagra viagra viagera

March 12, 2020 @ 21:29

12. wrote:
viagra generic levitra viagra [url=http://genviagrafx.com/#]best prices for
viagra 100mg canada[/url] viagra vs viagra pros and cons viagra
without prescription - i am 30 is viagra benificial
viagra information sheet log out

March 13, 2020 @ 21:29

13. wrote:
order cheap levitra no prescription [url=http://levitramdx.com/#]generic levitra[/url] levitra price
list coupons for levitra - levitra from canada online
login with username password and session length subaction showcomments levitra smile online

March 26, 2020 @ 21:29

14. wrote:
comparison levitra levitra levitra levitra vs levitra write.asp levitra
price levitra patent expiration - injections for ed levitra for daily
use prices website

March 27, 2020 @ 21:29

15. wrote:
generic viagra usa without prescription [url=http://viagenmdx.com/#]100mg viagra[/url] viagra 20
mg cost you cannot post new topics in this forum viagra without a doctor prescription usa - viagra grneric discount generic viagra

March 27, 2020 @ 21:29

16. wrote:
a coronavirus outbreak [url=http://chloroquine-cureforcoronavirus.com/#]anti coronavirus drugs[/url] coronavirus 5th
case in us coronavirus antiviral drugs - 2 coronavirus in usa n coronavirus airborne

March 27, 2020 @ 21:29

17. wrote:
3 coronavirus in virginia [url=http://kaletra-treatmentforcoronavirus.com/#]coronavirus 229e symptoms[/url] coronavirus outbreaks coronavirus treatment child - coronavirus
4th generation coronavirus and sars

April 5, 2020 @ 21:29

18. wrote:
Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through problems with your RSS.
I don't know why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems?
Anyone that knows the answer can you kindly respond?
Thanx!!

May 10, 2020 @ 21:29

19. wrote:
buying viagra online reviews order viagra today viagra for
sale order viagra professional viagra pills 25mg

May 12, 2020 @ 21:29

20. wrote:
viagra dosage forum usergroups [url=http://viagrawinner.com/#]buy viagra[/url] viagra generic 5mg
if this is your first visit be sure to check out the
faq by clicking the link a viagra side effects - cheap viagra uk
viagra 5mg cost total posts

May 14, 2020 @ 21:29

21. wrote:
viagra 100mg price viagra without doctor prescription how much viagra cost

May 15, 2020 @ 21:29

22. wrote:
I used to be recommended this website via my cousin. I'm now not
sure whether or not this post is written through him as no one else
understand such specific about my trouble. You are incredible!
Thank you!

May 20, 2020 @ 21:29

23. wrote:
cialis coupon discounts when will cialis be
over the counter cialis order online

May 21, 2020 @ 21:29

24. wrote:
cialis in thailandia is it illegal to buy cialis online
cialis preis apotheke schweiz

May 23, 2020 @ 21:29

25. wrote:
can you buy sildenafil over the counter in uk
generic viagra viagra oahu

May 23, 2020 @ 21:29

26. wrote:
ordering viagra online viagra coupons mixing viagra and steroids

May 24, 2020 @ 21:29

27. wrote:
levitra vs cialis price levitra online viagra cialis
levitra le plus efficace

May 25, 2020 @ 21:29

28. wrote:
order cialis daily buy cialis online buy cialis from canada

May 27, 2020 @ 21:29

29. wrote:
o levitra e bom bayer levitra 20 mg 30 tablet generic
viagra viagra levitra cialis reviews como funciona el levitra

May 30, 2020 @ 21:29

30. wrote:
sildenafil uk tesco viagra cialis och levitra levitra 20
mg cost how does viagra interact with alcohol medicamento pramil
sildenafil 50mg

May 30, 2020 @ 21:29

31. wrote:
precio del viagra en farmacias chile viagra side effects heartburn viagra professional viagra azulzinho
como funciona viagra overnight usa

May 30, 2020 @ 21:29

32. wrote:
is it legal to buy viagra in dubai viagra erfahrungen forum viagra generic brand female viagra la gi effects of male viagra on females

May 31, 2020 @ 21:29

33. wrote:
best price on viagra http://generviagara.com/ - viagra coupons for pharmacy

June 4, 2020 @ 21:29

34. wrote:
where to purchase cialis online apotheke schweiz cialis cialis 10mg price what are the side effects of cialis buy cialis soft online

June 7, 2020 @ 21:29

35. wrote:
do you need a prescription for viagra in south africa sildenafil generico vs viagra viagra sample
where to buy viagra pills can a doctor prescribe viagra
online

June 8, 2020 @ 21:29

36. wrote:
What i dоn't realize іs ɑctually how you ɑre noѡ not actually mucһ more smartly-appreciated than you might be now.
Yߋu'гe so intelligent. Yoou already қnow therefоre significantⅼү in the
case of thiѕ matter, made me perdonally imagine іt from a ⅼot ⲟf numerous angles.
Its like men and women are not fascinated еxcept it is ѕomething to accomplish ѡith Wooman gaga!
Yoսr individual stuffs ցreat. At all tims cade fоr іt up!

June 12, 2020 @ 21:29

37. wrote:
genuine viagra without a doctor prescription sildenafil when does viagra go
generic

June 13, 2020 @ 21:29

38. wrote:
cialis super active generico
do generic cialis work https://cialisk.com/ - cialis online
kamagra cialis erectiepillen cialis online cialis 5
mg le moins cher

June 21, 2020 @ 21:29

39. wrote:
viagra tablets for men buy viagra buying viagra

June 24, 2020 @ 21:29

40. wrote:
Hey! I know this is kind of off-topic but I had to ask.
Does managing a well-established blog like yours take a large amount of work?
I am brand new to running a blog but I do write in my journal daily.
I'd like to start a blog so I can easily share my personal
experience and thoughts online. Please let me know if you
have any recommendations or tips for brand new aspiring blog owners.
Appreciate it!

July 3, 2020 @ 21:29

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.