Post Featured Image

Індекс гендерної чутливості кіровоградських медіа у лютому – 37%

У лютому 2019 року було проведено гендерний моніторинг журналістських матеріалів у п’яти тиражних газетах («Україна-Центр», «Кіровоградська правда», «Утренний город», «Вечірня газета», «Нова газета») та п’яти інтернет-виданнях («Весь Кіровоград», «Точка доступу», «Гречка», «Новини Кіровоградщини», «ФотоІнформ») Кропивницького та Кіровоградської області.

У місцевих ЗМІ жінки найчастіше виступають як експертки у таких темах як культура, волонтерство, освіта і наука, а також медицина. Натомість чоловіки впевнено лідирують як експерти у темах, що пов’язані із політикою, спортом і бізнесом. Це пов’язано як із розвиненим чоловічим футболом на Кіровоградщині, адже кожен гравець команд «Зірка» та «Олександрія» згадується у кожній новині, так із тим, що головою Кіровоградської обласної державної адміністрації, міським головою Кропивницького і народними депутатами від Кіровоградщини у Верховній Раді є чоловіки. Зокрема, народний депутат Костянтин Яриніч був активно долучений до вирішення скандалу навколо медичного університету, про який багато писали всі медіа. Звісно, саме чоловіки проводять наради, дають вказівки, відвідують заклади, а тому їхні накази та розпорядження, опубліковані на офіційних сайтах міської ради та обласної адміністрації дослівно транслюють більша частина місцевих медіа.

Наприклад, аналізуючи ситуацію на шпальтах газети «Україна-Центр», можна сказати, що приблизно рівна присутність експертів та експерток спостерігається хіба що у матеріалах на політичну тематику (ці матеріали навіть вирізняються мовою, бо вони публікуються українською, тоді як решта – російською). Приклад за період часу, який підлягав моніторингу, – це стаття «Громадські активісти Кіровоградщини підписали меморандум про приєднання до «Команди Порошенка». У цій статті кілька коментарів, і половина з них – від жінок. Залучення жінок до коментування політичних тем можна бачити у цьому ж випуску газети «Україна-Центр» – на передостанніх сторінках, де розміщено політичну статтю «Бідність – ворог не менший, ніж Росія». Це аналітика щодо виступу Президента України Петра Порошенка на форумі, і тут ситуацію коментує Ада Роговцева, названа, втім, в одному реченні і «актрисою», і «Героєм України». Натомість, коли газета «Україна-Центр» сама виступає з ініціативою опитування серед експертів, то відповіді дають переважно чоловіки. Це стосується, зокрема, постійної рубрики «Что я думаю по этому поводу?». Так, у номері від 14 лютого 2019 року всі четверо експертів – саме чоловіки. Така ж сама тенденція спостерігалася у цій газеті у минулому році. Рятують ситуацію тематичні матеріали на кшталт статті про 120-річчя бібліотеки, де всі експертки – працівниці закладу, або життєві історії, коли на дві шпальти (із продовженням у наступному номері) розповідається про життя туристки.

У газеті «Кіровоградська правда», зважаючи на більшу кількість матеріалів, хоча і меншого обсягу, порівняно з тією ж газетою «Україна-Центр», частіше зустрічаються експертки та героїні, але, не зважаючи на пояснення редакторки, що «фемінітиви у газеті використовуються» (цитата із розмови про редакційну політику), це відбувається переважно у випадках, коли йдеться про незначну зайнятість (восьмикласниця, школярка). У випадках, коли мова йде про керівні посади й професії, газета використовує маскулінітиви на кшталт «директор Олена Данилишин», «фотограф Леся Присяжнюк» і так далі.

Як вже було зазначено, так звані офіційні видання чи не найбільше грішать не вживанням фемінітивів. Зокрема, тижневик «Вечірня газета», яка має балансувати на межі висвітлення діяльності міського голови та депутатів, і при цьому залишатися цікавим для читачів. У виданні друкуються матеріали про повсякденну роботу мера, секретаря міськради, начальників управлінь, переважна більшість яких чоловіки, а решту шпальт редакція наповнює історіями городян. Втім, і тут виникають свої нюанси. Наприклад, у статті «Усе життя – проти течії» на самому початку (в одному реченні) про громадську діячку Тетяну Бородіну йдеться і як про жінку, і як про чоловіка. Очевидно, редакція не відчуває дисонансу: «...Однією з них у Кропивницькому є Тетяна Бородіна, яка й до 2013 року не була пасивною спостерігачкою за громадсько-політичним життям нашого міста, а відтоді стала одним з найактивніших його учасників». Та й сама пані Тетяна, відповідаючи на питання журналіста під час інтерв’ю, називає себе по-різному: «мріяла стати вчителем історії», «як учасник школи молодого історика...», «була старостою класу», «випускниця з червоним дипломом», «наставниця вмовляла».

На відміну від офіційного вісника місцевої влади, тижневик «Нова газета» публікує досить багато різних життєвих історій, викладених простою, зрозумілою мовою, далекою від канцеляризмів. З огляду на це не дивно, що у текстах багато таких слів, як «свекруха», «вчителька», «молодуха», «вдова», «розлучена», тощо. Проте, коли йдеться про журналістські матеріли, або коментарі, фемінітиви відсутні. Та й загалом жінок-експерток, порівняно із іншими газетами, досить мало (в номері за 11-17 лютого було всього чотири експертки).

Натомість у тижневику «Первая городская газета» присутня велика кількість матеріалів із експертками та героїнями. При цьому, газета сміливо використовує такі досить мало поширені фемінітиви як «деканка» та чи не єдина з аналізованих газет називає у жіночому роді посаду відомої у Кропивницькому експертки з питань освіти – Лариси Костенко («керівниця управління освіти міста»), називаючи її далі також «чиновниця». Втім, дещо псують справу так звані авторські матеріали залучених журналістів, зокрема – стаття, яку написала Антоніна Корінь «ЦЕ ВЖЕ ДО КІНЦЯ — ЗІ МНОЮ» про художницю Надію Падурську. Вона хоч і містить у центрі історії героїню, але всередині тексту ріжуть очі такі неузгодженості, як, наприклад, «...Автора цих картин багатьом з нас допомогли відкрити художник Володимир Плітін і любитель мистецтва Елла Янчукова, моя колега» У цьому реченні і пані Янчукова, і пані Падурська чомусь представлені маскулінітивами, хоча, з огляду на прогресивну позицію газети, фемінітиви «любителька мистецтва» та «авторка картин» не були б чимось таким, що різало б вухо читачів і читачок.

Те ж саме можна сказати і про статтю Андрія Надєждіна «ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЬ ЖІНКА…», в якій пишеться: «Автопортрет жінки-художника, що не так часто зустрічається в українському образотворчому мистецтві, на нашій виставці представляє Любов Кир’янова...» Що заважало автору використати слово «художниця», залишається незрозумілим.

Що стосується сексистських або стереотипних образів, то, не зважаючи на те, що на період моніторингу припало святкування Дня Валентина, великої кількості проявів нетерпимості у питаннях висвітлення ролі жінки та чоловіка у стосунках зафіксовано не було. Хіба що у статті «Дякую за секс: 8 запитань до сексопатолога» на сайті «Гречка» від 13.02 розповідає через інтерв'ю з лікарем про те, з чим звертаються до сексопатолога. Лікар транслює деякі стереотипи: «Для жінок часто важливіше здатність народити дитину, ніж щастя в ліжку. Чоловіків же їх сексуальна спроможність дуже турбує». Так само поширення стереотипів помічено у рекламній статті місцевої фотостудії від 12.02 під назвою «Подарунки на день закоханих для фотолюбителів», де, зокрема, йдеться про те, що «...Кожна дівчина хоче відчути себе принцесою...».

Що стосується сайту «весь Кіровоград», хочеться відзначити, що з осені минулого року редакція видання, – свого часу першого на теренах області і найбільш впливового, – зовсім закинула свою роботу. Кількість новин критично зменшилася взагалі, хоча їх якість тепер краща і власне новини нагадують скоріше статті. Очевидно, що наразі цей сайт можна розглядати скоріше як авторський блог, аніж медіа. Тож, протягом періоду моніторингу на сайті у розділі «Новини» було всього 5 матеріалів. У жодному з них не було залучено жінок як експерток. Що стосується присутності жінок як героїнь матеріалів, то в обох випадках це були представниці політикуму – в одному мова йшла про кандидатку у Президенти Юлію Тимошенко, в іншому – про секретарку Олександрійської міськради Олену Богоявленську. В двох із трьох випадків, згадуючи цих героїнь, сайт вживає фемінітиви – «кандидатка», «посадовиця».

Сайт «Точка доступу» за аналізований період опублікував досить багато матеріалів у розділі «Новини» (136), хоча частина з них носила не локальний, а загальноукраїнський характер, зокрема – повідомлення з фронту, репортажі про події навколо пані Уляни Супрун, а також аналітику про кандидатів у Президенти. Не зважаючи на це, у місцевих новинах Кропивницького та області присутні досить багато експерток (14) та героїнь (55), зокрема – кілька матеріалів на політичну тематику із коментарями представниці мережі ОПОРА Зої Лебідь, повідомлення про ситуацію із вивезенням сміття з коментарями представниці ТОВ «Екостайл» Ганни Скічко, тощо. Також окремо варто зауважити про наявність такого інновативного фемінітиву, як «дієвочки» на позначення активісток громадського об’єднання «Дія». З іншого боку, у матеріалах на сайті можна помітити і маскулінітиви, хоча їх майже втричі менше. Редакція вживає їх у тих ситуаціях, коли матеріали мають явно київське походження, наприклад, у новинах про ситуацію довкола пані Уляни Супpун та візиту Юлії Підкоморної, а також у випадках передруку офіційних релізів про події в облдержадміністрації та структурних підрозділах, на зразок вручення нагород працівницям бібліотеки з нагоди 120-тиріччя закладу. У цьому матеріалі посади двох працівниць названо із використанням фемінітивів («завідуюча відділу каталогізування бібліотеки» та «завідуюча науково-методичного відділу бібліотеки»), а двох – із використанням маскулінітивів («головний бібліотекар науково-медичного відділу бібліотеки» та «заступник диpектоpа з наукової pоботи бібліотеки»).

Використання маскулінітивів у текстах повідомлень силових структур вводить читачів сайтів в оману. Так, наприклад, сайт «Гречка» у новині «В Олександрії вимагали хабарі за швидке оформлення закордонного паспорту – СБУ» тільки у другому абзаці пише дієслово, завдяки якому стає зрозуміло, що на хабарі піймали саме жінку, а не чоловіка: «працівник УДМС вимагала...». У наступному реченні видання використовує вже фемінітив «співробітницю міграційної служби». Чому його не використано у попередньому – незрозуміло.

Відразу у кількох випадках новини на сайті містять як фемінітиви, так і маскулінітиви на позначення однієї і тієї ж людини, причому у сусідніх реченнях. Як от у новині «Суд взяв до розгляду справу за позовом екс-заступника міського голови Кропивницького» пані Наталія Сюр спочатку названа «представник позивача», а через абзац вона вже «представниця позивача». Іноді це трапляється навіть у межах одного речення, зокрема, коли мова йде про жінок-чиновниць. Наприклад, у новині «Запрацювала програма з надання послуг муніципальної няні» від 12.02 вказана як експертка «заступниця директора департаменту соцзахисту в Кіровоградській області - начальник управління сім'ї та соціальних виплат Надія Кримська».

На цьому сайті часто в одній новині посада людини згадана із використанням фемінітиву, а в іншій – із застосуванням маскулінітиву. Це, зокрема, стосується Зої Лебідь, яка то «координаторки мережі ОПОРА», то «координатора». Це все – результат відсутності єдиної політики щодо вживання назв посад, професій тощо жінок.

Сайт «Новини Кіровоградщини» за той період, коли відбувався моніторинг, опублікував з півсотні матеріалів у розділі «Новини». Велика кількість новин - це повідомлення офіційних установ, силових структур та органів влади, які на своїх сайтах не використовують фемінітиви загалом. Звідси і гастролювання згадок про одних і тих же експерток виключно у форматі маскулінітиву на різних сайтах. Наприклад, як у випадку з новиною «З обласного бюджету виділять 50 тисяч грн на реалізацію двох молодіжних проектів», в якій Олену Арутюнян названо координатором проекту – і це продубльовано на всіх аналізованих сайтах. Або у випадку з новиною про візит і нараду за участі заступниці Міністра енергетики та вугільної промисловості Юлії Підкоморної. З іншого боку, на сайті «Новини Кіровоградщина» та ж сама начальниця комерційного відділу ТОВ “Екостайл” Ганна Скічко, посада якої на інших медіа-порталах згадувалася лише у формі жіночого роду, позначена маскулінітивом.

Загалом кількість фемінітивів на сайті «Новини Кіровоградщини» вдвічі менша за кількість маскулінітивів, що наводить на роздуми, що цей сайт у більшості своїй передруковує офіційні повідомлення силових структур, управлінь та відомств, не готуючи власних матеріалів, а будучи по суті скоріше агрегатором новин, аніж самостійним медіа.

Аналізуючи ситуацію на сайті «Фотоінформ», можна сказати, що сайт, який на початку свого існування досить часто друкував великі за обсягом матеріали, сьогодні все більше виправдовує свою назву і акцентує, швидше, на ілюстраціях, аніж на текстах. Тому навіть матеріали, які передруковуються із офіційних видань і присутні на багатьох проаналізованих сайтах в повному обсязі, на сайті «Фотоінформ» скорочені до 2-3 абзаців. Решту публікації займають чудові та яскраві фото. З огляду на це стає зрозуміло, чому така мала кількість загалом згадок героїв та героїнь, експертів та експерток, адже більшу частину матеріалів за період з 11 по 17 лютого на сайті взагалі займають повідомлення управління ДСНС – про пожежі, допомогу водіям, спортивні змагання, а решту – прогнози погоди та інформація із подій у міській раді, як то зустрічі із воїнами-афганцями або інсталяція до Дня Святого Валентина на площі.

Підсумовуючи сказане, варто відзначити, що на Кіровоградщині досі спостерігається складна ситуація із уживанням фемінітивів та із залученням жінок в якості експерток таабо героїнь інформаційних матеріалів. Не зважаючи на те, що всі медіа так чи інакше використовують фемінітиви, спільна біда всіх видань – це вживання фемінітиву в одному реченні і не вживання його ж у сусідньому. Або чергувати використання назви професії у жіночому та чоловічому родах, коли мова йде про жінку. Від використання фемінітивів журналістів і видання досі «рятують» скорочення, які часто читачам незнайомі, або мало знайомі, наприклад «т.в.о. заступника начальника головного управління ЖКГ Тетяни Савченко».

Додамо також, що читаючи ЗМІ Кропивницького, іноді виникає відчуття, що редакція, описуючи одну й ту ж саму людину, має на увазі насправді двох осіб – то чоловіка, то жінку. Наголосимо, що у подальших моніторингах варто звернути увагу на те, що більшість сайтів, замість писати свої матеріали, роблять передруки зі сторінок ОДА, міської ради, публікують дослівно релізи ДСНС, поліції, силовиків і, відповідно, маскулінітиви гастролюють по всіх сайтах без змін.

Загальний Індекс гендерної чутливості кіровоградських медіа у лютому 2019 року – 37%. Ознайомитися з підсумковими результатами лютневого моніторингу регіональних медіа по 24 областях України можна на сайті Волинського прес-клубу.

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

 

Експертка з моніторингу – Вікторія Талашкевич 

 

105 comments (Add your own)

1. CalvinCip wrote:
buy medication without an rx
100mg viagra without a doctor prescription
buy medication without an rx
viagra without a doctor prescription
over the counter viagra

March 25, 2019 @ 21:29

2. GregoryScend wrote:
over the counter viagra
viagra without a doctor prescription
sildenafil without a doctor's prescription
100mg viagra without a doctor prescription
viagra doctor prescription

March 26, 2019 @ 21:29

3. Joshuataf wrote:
online blackjack online gambling casino usa players accepted online casinos mastercard vegas palms online casino

March 27, 2019 @ 21:29

4. IrvingSkard wrote:
best generic viagra websites
generic viagra without a doctor prescription
buy generic viagra - judpharmacy
[url=http://iviagratye.com/#]real viagra without a doctor prescription[/url]
do you need a prescription for viagra

March 27, 2019 @ 21:29

5. wrote:
Hey There. I found your blog using msn. This is a very well
written article. I'll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
I will certainly comeback.

September 28, 2019 @ 21:29

6. wrote:
I am in fact glad to read this blog posts which consists of lots of useful
information, thanks for providing such information.

October 27, 2019 @ 21:29

7. wrote:
Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!

November 24, 2019 @ 21:29

8. wrote:
Simply wish to say your article is as amazing. The clarity on your
publish is just cool and that i can assume you're an expert in this
subject. Fine along with your permission allow me to take hold of your feed
to keep updated with coming near near post.
Thank you one million and please carry on the gratifying work.

December 2, 2019 @ 21:29

9. wrote:
I read this piece of writing completely concerning the resemblance of latest and earlier technologies, it's remarkable article.

December 6, 2019 @ 21:29

10. wrote:
casino slots free casino games best online casinos [url=http://onlinecasinounion.us.com]casino
online[/url] online casino real money

December 29, 2019 @ 21:29

11. wrote:
viagra viagra levitra phorum view topic [url=http://viagrawithoutdoctorpres.net/#]viagra generic[/url] jual obat
kuat viagra viagra levitra maximum perangsang viagra without a doctor prescription usa
- cheapest generic viagra viagra viagera

March 12, 2020 @ 21:29

12. wrote:
viagra generic levitra viagra [url=http://genviagrafx.com/#]best prices for
viagra 100mg canada[/url] viagra vs viagra pros and cons viagra
without prescription - i am 30 is viagra benificial
viagra information sheet log out

March 13, 2020 @ 21:29

13. wrote:
order cheap levitra no prescription [url=http://levitramdx.com/#]generic levitra[/url] levitra price
list coupons for levitra - levitra from canada online
login with username password and session length subaction showcomments levitra smile online

March 26, 2020 @ 21:29

14. wrote:
comparison levitra levitra levitra levitra vs levitra write.asp levitra
price levitra patent expiration - injections for ed levitra for daily
use prices website

March 27, 2020 @ 21:29

15. wrote:
generic viagra usa without prescription [url=http://viagenmdx.com/#]100mg viagra[/url] viagra 20
mg cost you cannot post new topics in this forum viagra without a doctor prescription usa - viagra grneric discount generic viagra

March 27, 2020 @ 21:29

16. wrote:
a coronavirus outbreak [url=http://chloroquine-cureforcoronavirus.com/#]anti coronavirus drugs[/url] coronavirus 5th
case in us coronavirus antiviral drugs - 2 coronavirus in usa n coronavirus airborne

March 27, 2020 @ 21:29

17. wrote:
3 coronavirus in virginia [url=http://kaletra-treatmentforcoronavirus.com/#]coronavirus 229e symptoms[/url] coronavirus outbreaks coronavirus treatment child - coronavirus
4th generation coronavirus and sars

April 5, 2020 @ 21:29

18. wrote:
Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through problems with your RSS.
I don't know why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems?
Anyone that knows the answer can you kindly respond?
Thanx!!

May 10, 2020 @ 21:29

19. wrote:
buying viagra online reviews order viagra today viagra for
sale order viagra professional viagra pills 25mg

May 12, 2020 @ 21:29

20. wrote:
viagra dosage forum usergroups [url=http://viagrawinner.com/#]buy viagra[/url] viagra generic 5mg
if this is your first visit be sure to check out the
faq by clicking the link a viagra side effects - cheap viagra uk
viagra 5mg cost total posts

May 14, 2020 @ 21:29

21. wrote:
viagra 100mg price viagra without doctor prescription how much viagra cost

May 15, 2020 @ 21:29

22. wrote:
I used to be recommended this website via my cousin. I'm now not
sure whether or not this post is written through him as no one else
understand such specific about my trouble. You are incredible!
Thank you!

May 20, 2020 @ 21:29

23. wrote:
cialis coupon discounts when will cialis be
over the counter cialis order online

May 21, 2020 @ 21:29

24. wrote:
cialis in thailandia is it illegal to buy cialis online
cialis preis apotheke schweiz

May 23, 2020 @ 21:29

25. wrote:
can you buy sildenafil over the counter in uk
generic viagra viagra oahu

May 23, 2020 @ 21:29

26. wrote:
ordering viagra online viagra coupons mixing viagra and steroids

May 24, 2020 @ 21:29

27. wrote:
levitra vs cialis price levitra online viagra cialis
levitra le plus efficace

May 25, 2020 @ 21:29

28. wrote:
order cialis daily buy cialis online buy cialis from canada

May 27, 2020 @ 21:29

29. wrote:
o levitra e bom bayer levitra 20 mg 30 tablet generic
viagra viagra levitra cialis reviews como funciona el levitra

May 30, 2020 @ 21:29

30. wrote:
sildenafil uk tesco viagra cialis och levitra levitra 20
mg cost how does viagra interact with alcohol medicamento pramil
sildenafil 50mg

May 30, 2020 @ 21:29

31. wrote:
precio del viagra en farmacias chile viagra side effects heartburn viagra professional viagra azulzinho
como funciona viagra overnight usa

May 30, 2020 @ 21:29

32. wrote:
is it legal to buy viagra in dubai viagra erfahrungen forum viagra generic brand female viagra la gi effects of male viagra on females

May 31, 2020 @ 21:29

33. wrote:
best price on viagra http://generviagara.com/ - viagra coupons for pharmacy

June 4, 2020 @ 21:29

34. wrote:
where to purchase cialis online apotheke schweiz cialis cialis 10mg price what are the side effects of cialis buy cialis soft online

June 7, 2020 @ 21:29

35. wrote:
do you need a prescription for viagra in south africa sildenafil generico vs viagra viagra sample
where to buy viagra pills can a doctor prescribe viagra
online

June 8, 2020 @ 21:29

36. wrote:
What i dоn't realize іs ɑctually how you ɑre noѡ not actually mucһ more smartly-appreciated than you might be now.
Yߋu'гe so intelligent. Yoou already қnow therefоre significantⅼү in the
case of thiѕ matter, made me perdonally imagine іt from a ⅼot ⲟf numerous angles.
Its like men and women are not fascinated еxcept it is ѕomething to accomplish ѡith Wooman gaga!
Yoսr individual stuffs ցreat. At all tims cade fоr іt up!

June 12, 2020 @ 21:29

37. wrote:
genuine viagra without a doctor prescription sildenafil when does viagra go
generic

June 13, 2020 @ 21:29

38. wrote:
cialis super active generico
do generic cialis work https://cialisk.com/ - cialis online
kamagra cialis erectiepillen cialis online cialis 5
mg le moins cher

June 21, 2020 @ 21:29

39. wrote:
viagra tablets for men buy viagra buying viagra

June 24, 2020 @ 21:29

40. wrote:
Hey! I know this is kind of off-topic but I had to ask.
Does managing a well-established blog like yours take a large amount of work?
I am brand new to running a blog but I do write in my journal daily.
I'd like to start a blog so I can easily share my personal
experience and thoughts online. Please let me know if you
have any recommendations or tips for brand new aspiring blog owners.
Appreciate it!

July 3, 2020 @ 21:29

41. wrote:
Great site you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics talked about here?

I'd really like to be a part of online community where I can get comments from other knowledgeable people that share the same interest.
If you have any suggestions, please let me know. Cheers!

does hemp contain cbd

July 6, 2020 @ 21:29

42. wrote:
It's going to be ending of mine day, however before finish I am reading this great piece of writing
to improve my experience.
vaping pen for cbd oil

July 7, 2020 @ 21:29

43. wrote:
Thanks to my father who informed me concerning this website, this webpage is
actually awesome.
cbd oil pills for pain

July 8, 2020 @ 21:29

44. wrote:
Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read
this post i thought i could also create comment due to this good
piece of writing.
cbd oil for stress and anxiety

July 8, 2020 @ 21:29

45. wrote:
If you wish for to take a great deal from this post then you have to apply these techniques to
your won webpage.
cbd oil fargo

July 9, 2020 @ 21:29

46. wrote:
hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here.
I did however expertise some technical points using
this website, as I experienced to reload the website lots of times previous to I
could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and
can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my email and could
look out for a lot more of your respective exciting content.
Ensure that you update this again soon.
review of cbd oil

July 9, 2020 @ 21:29

47. wrote:
Hello there, I found your web site via Google whilst searching for a related subject, your
site came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, just was aware of your weblog via Google, and
found that it's truly informative. I am going to watch out for brussels.
I'll be grateful if you happen to continue this in future.

Lots of people might be benefited out of your writing.
Cheers!
cbd oil nuleaf

July 9, 2020 @ 21:29

48. wrote:
I am really loving the theme/design of your
weblog. Do you ever run into any browser compatibility issues?

A handful of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any solutions to help fix this issue?
does cbd oil get you high

July 9, 2020 @ 21:29

49. wrote:
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was
great. I don't know who you are but certainly you're going to a famous blogger if
you aren't already ;) Cheers!
tadalafil precio peru

July 11, 2020 @ 21:29

50. wrote:
Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this blog post.
It was helpful. Keep on posting!
comprar generico de viagra
https://www.youtube.com/watch?v=zD2E6LqED-Y

July 11, 2020 @ 21:29

51. wrote:
Good day! Would you mind if I share your blog with my
zynga group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Thanks
is cbd healthy

July 11, 2020 @ 21:29

52. wrote:
viagra tesco online generic viagra sydney best place to buy generic viagra canada
buy viagra online generic uk viagra

July 12, 2020 @ 21:29

53. wrote:
viagra generico es efectivo viagra how it works cheap viagra online fast acting generic
viagra best online pharmacy uk viagra

July 12, 2020 @ 21:29

54. wrote:
Hello there! I know this is somewhat off topic but I
was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment
form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
astral cream reviews acne

July 13, 2020 @ 21:29

55. wrote:
viagra france recreational viagra use amazon viagra viagra
no prescription usa viagra generika online shop

July 13, 2020 @ 21:29

56. wrote:
what is cialis professional non prescription cialis generic cialis cost generic cialis viagra
can i take cialis with alcohol

July 13, 2020 @ 21:29

57. wrote:
tadalafil doesn't work https://gencialisget.com - cialis
priligy and cialis together
cialis originale acquisto on line how much does cialis cost at walmart cialis gel uk

July 14, 2020 @ 21:29

58. wrote:
Asking questions are actually nice thing if you are not understanding something fully, except this piece of writing gives
pleasant understanding even.
fraxel 1550 acne scars

July 14, 2020 @ 21:29

59. wrote:
I'll immediately snatch your rss as I can't find your email subscription link or newsletter service.
Do you've any? Kindly permit me recognize so that I could subscribe.
Thanks.
cannabis oil wisconsin

July 15, 2020 @ 21:29

60. wrote:
It's in fact very complicated in this busy life to listen news
on TV, so I simply use the web for that purpose, and get the most recent information.
cannabis oil indica strain

July 16, 2020 @ 21:29

61. wrote:
I was curious if you ever considered changing the structure of your website?
Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way
of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.

Maybe you could space it out better?
plus cbd oil gold formula softgels

July 16, 2020 @ 21:29

62. wrote:
My family members always say that I am wasting my time here at web,
except I know I am getting knowledge everyday by reading such good posts.

cannabis oil kills cancer cells

July 17, 2020 @ 21:29

63. wrote:
personal loan finder small loans online payday loans north carolina cash loans fast instantloan

July 17, 2020 @ 21:29

64. wrote:
Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your site,
how could i subscribe for a weblog web site?
The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit familiar of
this your broadcast offered brilliant clear idea
treatments to reduce acne scars
treatments to reduce acne scars

July 18, 2020 @ 21:29

65. wrote:
Hurrah! Finally I got a weblog from where I
know how to really take valuable data concerning
my study and knowledge.
golden pearl cream for acne scars
golden pearl cream for acne scars; acnestopforyou.us,

July 18, 2020 @ 21:29

66. wrote:
I've been browsing online more than 3 hours today, yet I
never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did,
the internet will be a lot more useful than ever before.

natural face peel for acne scars
natural face peel for acne scars

July 19, 2020 @ 21:29

67. wrote:
There's certainly a great deal to find out about this
topic. I really like all the points you made.
gallet cream for acne
gallet cream for acne

July 20, 2020 @ 21:29

68. wrote:
Hi Dear, are you genuinely visiting this
web page daily, if so afterward you will absolutely obtain pleasant knowledge.

how long does cbd oil stay in system
how long does cbd oil stay in system

July 24, 2020 @ 21:29

69. wrote:
comprar cialis em brasilia https://cialisko.com -
buy cialis
cialis banned uae
does cialis cause nasal congestion cialis prices best cialis online reviews

July 28, 2020 @ 21:29

70. wrote:
viagra wikipedia homemade viagra shake with no pills buy generic viagra online canada viagra cialis
online india side effects cialis vs viagra

July 28, 2020 @ 21:29

71. wrote:
female viagra price https://viagaragen.com/ - viagra 50mg price
cheap viagra
generic viagra 100mg viagra coupon online pharmacy viagra

July 31, 2020 @ 21:29

72. wrote:
buy viagra cheap http://viagrastoreon.com - buy cheap viagra
buying viagra online
order viagra pills canada online pharmacy best male enhancement

July 31, 2020 @ 21:29

73. wrote:
cialis generico online senza ricetta cialis 100 mg 30 tablet cialis canada pharmacy
online cialis daily use cost cheapest cialis generic

August 4, 2020 @ 21:29

74. wrote:
can i buy cialis over the counter in usa when to take cialis 20 mg
cialis online nz can you take cialis and flomax
together cialis 20 mg how long does it take to work

August 5, 2020 @ 21:29

75. wrote:
tab suhagra force https://cialisusy.com - generic name for suhagra
suhagra without a prescription
use suhagra cheapest generic suhagra suhagra price

August 6, 2020 @ 21:29

76. wrote:
how to take suhagra 100 http://suhagraget.com - suhagra coupon
where to buy suhagra
suhagra buy womens suhagra side effects of suhagra spray

August 6, 2020 @ 21:29

77. wrote:
hi!,I love your writing very much! share we keep in touch more approximately your article
on AOL? I need a specialist in this house to solve my problem.
Maybe that's you! Taking a look forward to
look you.
ab skincare acne spot treatment
ab skincare acne spot treatment

August 10, 2020 @ 21:29

78. wrote:
I just couldn't depart your website prior to suggesting that I extremely loved the standard information an individual provide on your guests?
Is gonna be again frequently in order to check up on new
posts
best tea tree acne treatment
best tea tree acne treatment

August 11, 2020 @ 21:29

79. wrote:
cialis commercial black actress https://cialishops.com/ -
cialis otc
tadalafil einfuhr
cialis 20 mg pill cialis price viagra cialis australia

August 20, 2020 @ 21:29

80. wrote:
Hi, after reading this awesome article i am too happy to share my knowledge here
with colleagues.
eaoron clear acne cream
eaoron clear acne cream

August 24, 2020 @ 21:29

81. wrote:
Great article! We are linking to this particularly great article on our website.
Keep up the good writing.
tiktok views.com
tiktok views.com

August 24, 2020 @ 21:29

82. wrote:
What's up to every body, it's my first visit of this web site; this weblog consists of amazing and truly fine stuff in favor
of readers.
do night creams cause acne
do night creams cause acne

August 24, 2020 @ 21:29

83. wrote:
Wonderful items from you, man. I have have in mind your
stuff prior to and you're simply too wonderful.
I really like what you have got here, really like what you're stating and the best
way wherein you are saying it. You are making it entertaining and you still care for
to stay it smart. I can not wait to learn much more
from you. That is really a terrific web site.
best acne spot treatment philippines
best acne spot treatment philippines

August 24, 2020 @ 21:29

84. wrote:
comprar viagra generico contrareembolso en madrid viagra logo viagra 50mg us
viagra original online qual melhor generico viagra

August 25, 2020 @ 21:29

85. wrote:
Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to
no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?


hypertrophic acne scar home treatment
hypertrophic acne scar home treatment

August 25, 2020 @ 21:29

86. wrote:
I think the admin of this web site is truly working hard in favor of his
site, as here every information is quality based material.

vichy products for acne scars
mometasone furoate cream for acne

August 25, 2020 @ 21:29

87. wrote:
Just want to say your article is as astounding. The clarity to your put up is simply excellent and
i can think you are knowledgeable in this subject. Well with your permission let me to
clutch your RSS feed to keep updated with impending post. Thank you 1,
000,000 and please keep up the enjoyable work.
free tiktok likes no download
Isidra

August 27, 2020 @ 21:29

88. wrote:
Generally I don't read article on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to
try and do it! Your writing style has been surprised
me. Thanks, quite great post.
tiktok views booster online
Kate

August 27, 2020 @ 21:29

89. wrote:
buy cialis legally online cialis forum where to buy 10mg cialis what is cialis tadalafil how
long after taking cialis does it work

August 27, 2020 @ 21:29

90. wrote:
Greetings from Ohio! I'm bored at work so I decided
to browse your blog on my iphone during lunch break. I enjoy
the knowledge you provide here and can't wait
to take a look when I get home. I'm amazed at how fast
your blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI,
just 3G .. Anyways, amazing site!
https://comprarcialis5mgonline.com/ tadalafil precio
chile
https://www.youtube.com/watch?v=zD2E6LqED-Y

August 27, 2020 @ 21:29

91. wrote:
When some one searches for his vital thing, so he/she wishes
to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

https://comprarcialis5mgonline.com/ generic cialis 5 mg

August 27, 2020 @ 21:29

92. wrote:
Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post is just great and i could assume you are an expert
on this subject. Well with your permission let
me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.

Thanks a million and please carry on the rewarding work.

how to make cannabis topical salve

August 27, 2020 @ 21:29

93. wrote:
Unquestionably believe that which you stated. Your favorite
reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly
don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects ,
people can take a signal. Will probably be back to get more.
Thanks
https://comprarcialis5mgonline.com/ comprar cialis 5 mg online

August 28, 2020 @ 21:29

94. wrote:
the viagra costo viagra generico farmacia where to buy real viagra
online generic brand for viagra viagra to go generic

August 28, 2020 @ 21:29

95. wrote:
Hello there! Quick question that's entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone 4.

I'm trying to find a theme or plugin that might be able to
correct this issue. If you have any recommendations, please share.
Appreciate it!
how to make cbd isolate gummies
urban elixirs cbd tincture

August 30, 2020 @ 21:29

96. wrote:
Great goods from you, man. I've understand your stuff previous
to and you're just too great. I actually like what you've
acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
I cant wait to read far more from you. This is really a terrific website.

does cbd oil work for sleep

August 31, 2020 @ 21:29

97. wrote:
This web site certainly has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn't know who to ask.

do my paper
https://buyingessays102.blogspot.com/2019/11/role-of-ombudsman-in-corporate-setting.html

August 31, 2020 @ 21:29

98. wrote:
Hello my family member! I wish to say that this article is
awesome, great written and come with almost all vital infos.
I'd like to peer extra posts like this .
will writing service
https://buycustomessay392.blogspot.com/2019/09/designing-study-assignment-example.html

August 31, 2020 @ 21:29

99. wrote:
lowest price viagra https://viagaraca.com -
canadian generic viagra
generic viagra buy
canadian pharmacies order viagra viagra online pharmacy

August 31, 2020 @ 21:29

100. wrote:
These are really fantastic ideas in about blogging.
You have touched some pleasant factors here. Any way keep up wrinting.

write papers for me
https://cursivewritingpaper328.blogspot.com/2019/08/causes-of-american-imperialism-essay.html

August 31, 2020 @ 21:29

101. wrote:
Howdy! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a
new project in a community in the same niche. Your blog
provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!


order term paper online
https://essaywritingwords756.blogspot.com/2019/10/a-possible-israeli-palestinian-solution.html

August 31, 2020 @ 21:29

102. wrote:
Hurrah! Finally I got a webpage from where I be capable of in fact take valuable facts regarding my study and knowledge.

how to write an essay
https://legitimateessaywritingservice249.blogspot.com/2019/08/bobby-and-role-of-women-in-burning.html

September 1, 2020 @ 21:29

103. wrote:
Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which
blog platform are you using for this website?
I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm
looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me
in the direction of a good platform.
buy essay online uk
https://essaywritingusauk.com/

September 4, 2020 @ 21:29

104. wrote:
Appreciate the recommendation. Will try it out.

September 15, 2020 @ 21:29

105. wrote:
how much is a viagra pill cheap viagra from canada
cheap viagra 50mg online pharmacy viagra prescription comprar generico de viagra barato

September 21, 2020 @ 21:29

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.