Post Featured Image

8 березня: святкуємо чи відзначаємо?

Вже не перший рік в Україні точиться дискусія про те, чи треба нам відзначати свято 8 березня. Який зміст ми традиційно вкладаємо в поняття «жіночий день» і чи вартий він того, щоб бути вихідним? Чи має це свято застарілий політичний підтекст, чи просто лобіюється спритними продавцями квітів та солодощів? І чому люди в різних країнах світу виходять цього дня на мітинги та маніфестації?

Обговорюємо ці питання з Урядовою уповноваженою з питань ґендерної політики Катериною ЛЕВЧЕНКО та з керівницею Інформаційно-консультативного жіночого центру Оленою СУСЛОВОЮ. 

- 8 березня – це свято жінок чи політичний проект?

Олена Суслова: - Будь-яке свято можна розглядати як політичний проект, і 8 березня – не виняток. Тому ставлення до нього в нашій країні в різні періоди було різним.

Мені здається, що кожна людина може мати власні думки з приводу цього дня та його відзначення. Але офіційно в Україні це державне свято, яке є вихідним днем.

Сьогодні близько 20 країн світу мають його як вихідний. Переважно це ті країни, які в ООН голосують разом із Росією проти України. На превеликий жаль, наша країна тут теж є. Такі от геополітичні парадокси.

- Яку офіційну назву має свято 8 березня?

Катерина Левченко: - Воно називається «Міжнародний день прав жінок і миру». 1977 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Резолюцію «Участь жінок у зміцненні міжнародного миру і безпеки, а також у боротьбі проти колоніалізму, расизму, іноземної агресії та окупації й усіх форм іноземного панування». У ній вона, зокрема, закликала держави проголосити певну дату, яка б нагадувала про необхідність ліквідації дискримінації за ознакою статі. І таким днем є 8 березня. ООН також відзначає його як міжнародний день прав жінок і миру.

8 березня 2015 року українська делегація взяла участь у марші солідарності за права жінок, який пройшов центральними вулицями Нью-Йорка, 5-ю Авеню та Бродвеєм. На нього зібралися десятки тисяч людей і серед них – керівники Організації Об’єднаних Націй та мер цього американського міста. Цього дня також проводилося засідання Комісії ООН зі статусу жінок. Увага всього світу була прикута до цієї важливої теми.

Такі заходи в Нью-Йорку відбуваються щороку. Так само, як і в багатьох інших країнах. Тож не випадково 8 березня ще називають «Днем міжнародної солідарності жінок».

- Як національним законодавством унормовується відзначення 8 березня?

Олена Суслова: - В Україні сьогодні немає єдиного нормативно-правового акту, який би загалом впорядкував всі свята. Перелік державних свят у нас подається в Кодексі законів про працю. Верховна Рада може вносити сюди якісь зміни, якщо виникає потреба. Так само, як і Кабінет Міністрів. Це неправильний підхід.

З 2017 року Український інститут національної пам’яті (УІНП) порушує питання про необхідність упорядкувати календар державних свят і ухвалити з цього приводу відповідний закон. Я з цим абсолютно погоджуюсь. Як і з тією пропозицією УІНП, щоб зробити 8 березня робочим днем.

З приводу цього теж багато дискутують. Пригадую, одна з феміністок написала, що не зможе піти на жіночий марш, якщо це буде робочий день. Але ми організовуємо чимало акцій в інші дні і знаходимо можливість це робити. Наприклад, щороку з 25 листопада до 10 грудня проводимо «16 днів проти насильства», і ці заходи не менш важливі, ніж відзначення 8 березня. Але ж ніхто не бере під них відпустку!

Катерина Левченко: - Організація Об’єднаних Націй, Європейський Союз та Рада Європи присвячували певні дати різним аспектам прав людини. Вони не є святами і вихідними днями. Здебільшого йдеться про дні пам’яті та відзнаки. Тому я думаю, що 8 березня треба саме відзначати, а не святкувати.

- Багато хто називає 8 березня «радянським рудиментом» і пропонує його загалом декомунізувати. Як ви до цього ставитеся? 

Катерина Левченко: - Я не поділяю такої думки. Тому що цей день почали відзначати раніше, ніж народився Радянський Союз. Просто пізніше держава запозичила багато свят, якими могла скористатися, щоб панувати над умами та серцями людей. Наприклад, День міжнародної солідарності трудящих 1 травня. Його відзначають в інших країнах, на міжнародному рівні. Тому це не «радянський рудимент».

Так само треба оцінювати і 8 березня. Думаю, що сьогодні головне завдання для української влади, громадських організацій, суспільства – наповнити 8 березня сучасним змістом.

Щороку ООН формулює тему дня. У 2019-му це – «Думай про рівність, створюй з розумом, втілюй інновації задля змін». Вона посилює інноваційні підходи до забезпечення ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок.

Для України це зараз дуже актуально, адже в країні відбуваються процеси децентралізації, і багато речей, за які була відповідальна держава, переходять на місцевий рівень. Це питання соціальних послуг, освіти, охорони здоров’я. Важливо розуміти, що вони пов’язані з питаннями прав людини, прав жінок, прав чоловіків. Це серйозні теми для обговорення у день 8 березня.

- Чи актуально сьогодні говорити про права жінок, адже чинна українська влада всіляко йде на поступки в цьому питанні?

Олена Суслова: - Знаєте, йти на поступки жінкам не треба. Я думаю, що і для жінок, і для чоловіків важливо, щоб державна політика в усіх сферах була сприятливою для людей. Але у нас є проблеми, які по-різному впливають на права жінок і права чоловіків.

Для жінок і до сьогодні залишаються закритими деякі професії. В армії, в Службі з надзвичайних ситуацій і навіть у такій мирній сфері, як медицина, можемо побачити чітку стратифікацію – обмеження щодо певних посад. Нерівномірний розподіл обов’язків всередині родини також стримує жінок від активної участі у багатьох процесах, до яких вони хотіли б долучитися.

Чоловіки теж стикаються з різними проявами нерівності. Активно займатися вихованням своїх малих дітей можуть лише ті з них, у кого вільний графік роботи або хто працює вдома. Тим, хто має робоче місце в офісі, це робити набагато складніше. А в Збройних Силах - практично неможливо, бо, наприклад, зараз під час особливого періоду чоловікам заборонено надавати відпустку для догляду за власною дитиною.

Якщо ми розумітимемо такі проблеми, наша політика буде більш гнучкою, більш індивідуалізованою, такою, що здатна допомагати у вирішенні конкретних проблем, а не загальних політичних гасел.

Катерина Левченко: - Головне питання не в поступках, а в тому, щоб забезпечити такі засадничі принципи розвитку держави, які ми називаємо «рівність прав і можливостей жінок і чоловіків». Наприкінці 2017 року були скасовані заборони майже на 450 професій для жінок. Я вважаю це не поступками, а якраз втіленням сучасної політики.

Український уряд справді надав особливого значення питанням ґендерної рівності. Про це свідчить і законодавча діяльність, і нормотворча,

яка відбувалася під координацією віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе. І те, що зроблено у цій сфері впродовж 2018 року. Зокрема, була ухвалена Державна соціальна програма забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, оновлено порядок проведення ґендерно-правової експертизи і вперше затверджено Національний план дій з виконання рекомендацій, викладених у заключних зауваженнях Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок. Сьогодні дуже важливо забезпечити реалізацію цих документів. Це непросте завдання, але воно виконується.

Про права людини, про права жінок актуально говорити завжди. Бо завжди знаходяться питання, які актуалізуються в той чи інший час.

- Чи доречно говорити про права жінок під час війни, яка триває на сході України?

Олена Суслова: - Один високопосадовець із Міністерства оборони якось зазначив, що «ґендерна рівність під час війни – це не мода, це наша нагальна необхідність». Тому що тільки рівні права і можливості жінок і чоловіків у службі в армії дадуть можливість на повну міру використати весь ресурс, який має країна для власного захисту.

- Попереду президентські вибори. Чи не будуть кандидати в президенти спекулювати на темі жіночих прав? 

Олена Суслова: - Поки що вони цю тему не використовують. Більше того, міжнародні спостерігачі на виборах уже неодноразово питали мене, чи вносять 4 жінки-кандидатки активну ґендерну складову в передвиборчий дискурс? Я сказала, що ні, в даному випадку підтверджується теза, що необов’язково жінка підтримуватиме політику, яка допомагатиме іншим жінкам. І необов’язково чоловіки будуть проти такої політики.

Сьогодні відчувається дуже активна інформаційна протидія ґендерній політиці в Україні з боку Росії. І багато кандидатів вважають за краще просто промовчати з цього приводу.

Виняток становить чинний Президент. Я спостерігаю за його ставленням до тематики прав людини і прав жінок впродовж 5 років, і бачу, наскільки позитивно змінюється його риторика, наскільки вона є сучасною. Мене це дуже тішить. Тому що підтримка будь-якої ідеї, ініціативи з боку високопосадовців завжди є дуже важливою.

- Як би ви порадили святкувати 8 березня в трудових колективах, в освітніх закладах, у родинах?

Олена Суслова: - Якщо якийсь день присвячений певній проблематиці, ми говоримо про неї. Давайте за аналогією: 26 квітня в Україні відзначають День пам’яті Чорнобильської трагедії. Що ми робимо в цей день? Говоримо про проблеми, які пов’язані з цією бідою і залишаються невирішеними. Говоримо про втрати, яких зазнало суспільство, згадуємо тих людей, які захистили нас від катастрофи.

8 березня треба згадати ті проблеми, які стосуються прав жінок. Обговорити їх у трудових колективах. Зокрема, поговорити про те, яке співвідношення жінок і чоловіків на тих чи інших посадах, чи є відмінності в оплаті праці, чи є спеціальні умови для осіб із сімейними обов’язками. Такий коротенький ґендерний аудит покаже, чи насправді ця організація є відповідальною перед тими, кого наймає на роботу, щоб створювати той чи інший суспільний продукт.

В учбових колективах можна проводити тематичні круглі столи та конференції. А родинам я б не стала нічого радити – це вони мають вирішувати самостійно.

- Виходячи з ґендерної рівності, чи не доведеться запроваджувати ще й день захисту прав чоловіків? 

Катерина Левченко: - Якщо відповідати жартома, то я б сказала – чому б і ні? Але якщо говорити серйозно, то Міжнародний день прав жінок запроваджений для того, щоб якраз ліквідувати ґендерну нерівність. Впродовж усієї історії жінки мали набагато менше прав, ніж чоловіки. В деяких мовах слово «людина» лунає так само, як «чоловік». Тому права людини в певний період стосувалися саме чоловіків. І, до речі, коли ухвалювалася Загальна декларація прав людини в 1948 році, Елеонора Рузвельт дуже багато зусиль доклала до того, щоб у ній однозначно використовувалося поняття «людина», а не просто «чоловік».

Міжнародний день захисту прав людини відзначається 10 грудня. Саме в цей день ООН прийняла Загальну декларацію прав людини. Але в деяких країнах лише десь в останні роки жінки отримали право голосувати. Є країни, де сьогодні жінки не мають права голосу, права успадкування, навіть права на працю. Жінкам належить усього кілька відсотків усієї власності, що є в світі. Участь жінок в ухваленні політичних та економічних рішень залишається недостатньою.

Боротьба за права жінок – це рух, який додає можливостей і їм, і чоловікам. Чоловіки від цього нічого не втрачають, скоріше – навпаки. Бо права людини – не яблука, які розділили навпіл і тепер нема цілого. Йдеться про ідею. Якщо її розділити з іншою людиною, то цю ідею матимуть уже дві людини. Мені здається, що треба думати в такому напрямку.

 

- Чи не зашкодить українським родинам надто велика увага, яка приділяється правам жінок?

Олена Суслова: - Практика нашої та інших країн показує, що повага до прав жінок робить родину міцнішою. І ті проблеми, які виникають у житті кожної людини, в сім’ї, вирішуються з повагою, а не радикальними методами.

Поважаючи права жінок, ми так само ставимося і до прав чоловіків. Для мене завжди дуже важливо, щоб ця «солодка парочка» звучала разом. Тому що різниця в середній тривалості життя жінок і чоловіків – це дуже тривожний дзвоник для кожного з нас. Важливо, щоб у родині люди думали про те, що хочуть разом жити тривале життя і шанувати інтереси, бажання і права один одного. Мені здається, що це прекрасна традиційна цінність української родини - поважати одне одного. Тому 8 березня про це важливо згадати ще раз.

 

Володимир ДОБРОТА, Національний прес-клуб «Українська перспектива»

44 comments (Add your own)

1. CalvinCip wrote:
online prescriptions
viagra without doctor prescription
ed meds online without doctor prescription
viagra without a doctor prescription walmart
online prescriptions

March 25, 2019 @ 21:29

2. GregoryScend wrote:
how to get viagra
viagra without doctor prescription
viagra prescriptions over internet
viagra without a doctor prescription
sildenafil without a doctor's prescription

March 26, 2019 @ 21:29

3. Joshuataf wrote:
new casinos for us players 30 top online casino online gambling and internet gambling online casino near los angeles ca

March 27, 2019 @ 21:29

4. IrvingSkard wrote:
juzgados del condado de polk
best ed pills
county judge reinaldo ojeda
[url=http://iviagratye.com/#]viagra without doctor prescription[/url]
online doctors that provide prescriptions

March 27, 2019 @ 21:29

5. wrote:
I like the valuable information you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here regularly.
I'm quite sure I'll learn many new stuff right here!
Good luck for the next!

May 12, 2019 @ 21:29

6. wrote:
I love what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage!
Keep up the superb works guys I've added you guys to blogroll.

May 12, 2019 @ 21:29

7. wrote:
Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to
enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

July 1, 2019 @ 21:29

8. wrote:
I got this website from my friend who shared with me on the topic of this web page
and now this time I am browsing this web page and reading very informative content at this place.

July 23, 2019 @ 21:29

9. wrote:
Hi, I read your blog daily. Your story-telling style is awesome, keep
doing what you're doing!

August 18, 2019 @ 21:29

10. wrote:
Heya excellent blog! Does running a blog such as this
take a great deal of work? I have absolutely no understanding of computer programming
however I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog
owners please share. I understand this is off topic but I
simply needed to ask. Cheers!

August 19, 2019 @ 21:29

11. wrote:
Good day! This post couldn't be written any better!
Reading this post reminds me of my old room mate!
He always kept talking about this. I will forward
this post to him. Pretty sure he will have a good
read. Many thanks for sharing!

September 22, 2019 @ 21:29

12. wrote:
I used to be able to find good info from your content.

September 27, 2019 @ 21:29

13. wrote:
Heya i'm for the primary time here. I came across this board and
I to find It really useful & it helped me out a lot.
I hope to present something again and aid others such as you
helped me.

October 12, 2019 @ 21:29

14. wrote:
Hello, I wish for to subscribe for this webpage to get hottest updates, therefore where can i do it please help out.

October 25, 2019 @ 21:29

15. wrote:
You've got fantastic thing on this site. Female
viagra online Viagra sildenafil walgreens http://viaonlinebuy.us/ strong viagra [url=https://www.viaonlinebuy.us/]buy Viagra[/url] 20mg
sildenafil

November 17, 2019 @ 21:29

16. wrote:
Seriously this is a handy webpage. Viagra 100mg price per pill prices indian viagra online purchase without buy viagra online pharmacy inn
usa http://myonlinebuy.us/ buy brand viagra online with paypal login [url=http://myonlinebuy.us/]viagra price comparison 100 mg 6 pills vs powder[/url] viagra
pill cheap at amazon fire stick

November 22, 2019 @ 21:29

17. wrote:
I like reading through your internet site. Thanks ffor your time!
Generic visgra online pharmacy from canada to unitged states state generic cialis for sale online in canada
viagra price comparison 100 mg 6 pills vs capsules https://www.v1agrabuy.com/ viagra vvs cialis effectiveness chart [url=https://www.v1agrabuy.com/]where
can i buy viagra for men amazon[/url] viagra pill color blue pictures

November 24, 2019 @ 21:29

18. wrote:
If some one wishes expert view on the topic of running a blog after that
i propose him/her to go to see this web site, Keep up the good job.

November 30, 2019 @ 21:29

19. wrote:
Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe
for a blog website? The account aided me a
acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

January 28, 2020 @ 21:29

20. wrote:
other health benefits of viagra [url=http://genviagrafx.com/#]best prices for viagra 100mg canada[/url] maximum viagra
dose comments.html generic viagra sale - canadian pharmacy viagra professional you cannot edit
your posts in this forum buy viagra doctor
online

March 13, 2020 @ 21:29

21. wrote:
levitra vs levitra which is better addlink.php [url=http://levitramdx.com/#]levitra
online[/url] levitra 20 mg coupon views levitra pill - trackback komentiraj levitra buy cheap levitra online no
prescription

March 26, 2020 @ 21:29

22. wrote:
3 coronavirus in virginia [url=http://chloroquine-cureforcoronavirus.com/#]aralen[/url] 2 coronavirus cases chloroquine covid-19 - coronavirus jalisco coronavirus kentucky

March 27, 2020 @ 21:29

23. wrote:
viagra for women results search titles [url=http://viagenusa.com/#]cheap viagra generic best price[/url] disocunt viagra non-prescription viagra usa pharmacy -
viagra information dosage miscellaneous levitra viagra viagra comparison clip.cgi

March 29, 2020 @ 21:29

24. wrote:
coronavirus usa death toll [url=http://chloroquine-phosphate-250mg.com/#]buy chloroquine[/url] 3 coronavirus toronto chloroquine phosphate - is sars
a coronavirus coronavirus quadratic

April 2, 2020 @ 21:29

25. wrote:
Hmm it looks like your website ate my first comment (it was
extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog.

I too am an aspiring blog writer but I'm still new
to everything. Do you have any points for inexperienced blog
writers? I'd certainly appreciate it.

April 4, 2020 @ 21:29

26. wrote:
coronavirus que es [url=http://kaletra-treatmentforcoronavirus.com/#]coronavirus treatment mortality[/url]
coronavirus baltimore coronavirus treatment homeopathy - coronavirus 70 alcohol 2 coronavirus in chicago

April 4, 2020 @ 21:29

27. wrote:
This is my first time pay a visit at here and i am genuinely pleassant to read
everthing at one place.

April 14, 2020 @ 21:29

28. wrote:
Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
I'll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
Thanks for the post. I will certainly comeback.

April 17, 2020 @ 21:29

29. wrote:
Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but
after I clicked submit my comment didn't show up.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say superb blog!

April 19, 2020 @ 21:29

30. wrote:
Great info. Lucky me I discovered your website by chance (stumbleupon).
I have book marked it for later!

April 22, 2020 @ 21:29

31. wrote:
It is not difficult by any means to raise your current sex-life making use of these
goods.
Male enhancement reviews - male enhancement pills that work
- penis enlargement medicine

May 6, 2020 @ 21:29

32. wrote:
Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?

I'm trying to determine if its a problem on my end
or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated.


casino games video poker

May 8, 2020 @ 21:29

33. wrote:
Please let me know if you're looking for a article writer for your blog.
You have some really good posts and I think I would be a good asset.

If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some material for your blog
in exchange for a link back to mine. Please send me
an e-mail if interested. Thank you!

May 11, 2020 @ 21:29

34. wrote:
cheapest pharmacy to buy cialis cialis 10 mg cialis for daily use online

May 11, 2020 @ 21:29

35. wrote:
cialis best price generic name for cialis generic cialis lowest
price

May 13, 2020 @ 21:29

36. wrote:
Do you suffer from a mild kind of impotence problems? Really
don't panic, the solution to your issues is a straightforward one.

How do you play roulette - Casino Roulette - gamesfree cell

May 14, 2020 @ 21:29

37. wrote:
viagra online bestellen best price 100mg generic viagra
where to buy viagra without a prescription

May 15, 2020 @ 21:29

38. wrote:
cheap viagra tadfil viagra [url=http://viagrawinner.com/#]viagra for sale[/url] funny viagra commercials viagra 100mg - viagra from canada with
a prescription reply #6 on viagra online no prescription

May 18, 2020 @ 21:29

39. wrote:
cialis for sale online canadian pharmacy cialis generic cialis canada

May 21, 2020 @ 21:29

40. wrote:
viagra online kaufen generic viagra generic viagra
reviews

May 28, 2020 @ 21:29

41. wrote:
It's appropriate time to make some plans for the future and it
is time to be happy. I've read this post and if I could I
desire to suggest you some interesting things or suggestions.
Maybe you could write next articles referring to this article.
I wish to read more things about it!

June 1, 2020 @ 21:29

42. wrote:
Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've
worked hard on. Any tips?

June 6, 2020 @ 21:29

43. wrote:
hello there and thank you for your info – I have certainly
picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, since I
experienced to reload the web site lots of times previous to I could
get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
Not that I am complaining, but slow loading instances times will
often affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing
with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective fascinating content.

Ensure that you update this again very soon.

June 18, 2020 @ 21:29

44. wrote:
Hi, I check your blogs regularly. Your humoristic style is witty, keep doing what you're
doing!

July 6, 2020 @ 21:29

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.