Post Featured Image

«Жіночі» і «чоловічі» теми в кіровоградських медіа: результати гендерного моніторингу

Протягом лютого 2017-го року Прес-клуб реформ провів гендерний медіа-моніторинг для виявлення та аналізу дотримання гендерного балансу у журналістських матеріалах регіональних ЗМІ, а також наявності стереотипних образів жінок і чоловіків, використання фемінітивів на позначення посади / виду діяльності жінок.

Для моніторингу було обрано п’ять друкованих та п’ять електронних ЗМІ Кіровоградщини, а саме: Всеукраїнський тижневик «Україна-Центр», газета «Кіровоградська Правда», Всеукраїнський тижневик «Діалог», газета «Утренний город» та суспільно-політичний журнал «Persona». Також аналізу підлягали публікації на сайтах «Весь Кіровоград», «Точка доступу», «Гречка», «Новини Кіровоградщини» та «ФотоІнформ». Загальна кількість матеріалів, проаналізованих у друкованих та інтернет-виданнях, складає понад три тисячі одиниць (2 553 матеріали он-лайн та 482 публікацій у друкованій пресі).

У кіровоградських медіа жінки найчастіше виступають як експерти у таких темах, як економіка та бізнес, освіта і наука, а також волонтерство. Натомість чоловіки впевнено лідирують як експерти у темах, що пов’язані із політикою, спортом, війною та медициною. Це пов’язано як із розвиненим чоловічим футболом та бейсболом, так із тим, що головою Кіровоградської обласної державної адміністрації, міським головою Кропивницького і народними депутатами від Кіровоградщини у Верховній Раді є чоловіки. А отже саме останні проводять наради, відвідують освітні і медичні заклади, зустрічаються із колективами і їхні цитати, накази, розпорядження і думки транслюють офіційні веб-сайти обласної державної адміністрації та міської ради, і, відповідно, більша частина місцевих медіа.

Зокрема, у друкованих виданнях, у матеріалах на волонтерську тематику експерток було у 6 разів більше, аніж експертів (83%), на розважальну тематику – 58%, про культуру – 44%, бізнес/економіку – 42%, медицину – 40%. У 42% про жінок пишуть у статтях про освіту/науку й у 73% – медицину/охорону здоров’я. Водночас у політичній, спортивній і воєнній тематиці – в середньому у 6 разів менше, ніж експертів.

У тижневику «Україна-Центр» є спеціальний проект, який називається «Що я думаю про це?». Газета ставить якесь актуальне питання, і збирає думки авторитетних людей. У трьох номерах газети, в яких у лютому виходила ця рубрика, було опитано 15 експертів, від політиків до блогерів, і серед них була лише одна жінка, і та – не місцева, а киянка.

В інтернет-виданнях тема волонтерства теж переважно жіноча – 89% експерток і 34% героїнь, а в освіті, культурі й медицині – 40-41% експерток і 31-36% героїнь. У повідомленнях про політику, спорт і війну що експерток, що героїнь – мінімальна кількість.Щодо гендерних стереотипів, то варто згадати анонси святкування Масляної, під час якої організовувалися конкурси «Славнозвісна теща» і «Золотий зять». Журналісти, беручи інтерв’ю у відомих чи популярних людей, наводили їхні цитати, як то слова лідера гурту «Бумбокс»: «…Приходять люди не тільки тому, що люблять і знaють всі твої пісні, також приходять ті, хто знaє одну-дві композиції, просто в п’ятницю чи неділю з дружиною, донькою або друзями нa рок-шоу» (сайт «Точка доступу»).

Веб-сайт «Гречка» відзначився тим, що передрукував прес-реліз Аграрного технікуму щодо акції 22PushUpChallenge (віджимання від землі). У релізі окремо наголошувалося: «…о 9.00, 95 студентів аграрного технікуму, серед яких були і дівчата, зібралися на подвір'ї закладу, аби долучитися до всеукраїнської акції 22PushUpChallenge…».

Інший приклад – оголошення про збір подарунків на День Святого Валентина від волонтерки Тетяни Сили («весь Кіровоград»): «У час війни, холоду, смертей, несправедливості, сліз, людського горя наші хлопці з гарячими серцями захищають територію і незалежність України заради кожного з нас. Наближається день Святого Валентина і ми закликаємо всіх охочих підтримати наших хлопців та передати їм частинку свого серця, тепла і любові», – йдеться в дописі. Про дівчат, які воюють на фронті, жодне ЗМІ Кіровоградщини протягом місяця не згадало ані слова.

Ще один приклад використання стереотипних та сексистських фраз – це матеріал на сайті «Новини Кіровоградщини». Заголовок: «У Кропивницькому нетвереза «зозуля» загубила дворічну донечку». Але, читаючи текст, починаєш розуміти, що дитину «загубили» обоє батьків: «…Вчoрa, 23 лютoгo, близькo 17-ї гoдини, пaтрульні у Крoпивницькoму врятували двoрічну дівчинку, яку зaгубилa нeтвeрeзa мaтір. Свідки події рoзпoвіли, щo бaчили, як чoлoвік і жінкa, пeрeбувaючи у стaні сильнoгo aлкoгoльнoгo сп’яніння, зaлишили мaлoлітню дитину прoстo нeбa і зникли у нeвідoмoму нaпрямку….».

У новинах про відкриття у місті «МамоШколи» – на всіх сайтах, які про це писали, у тому числі на сайті «ФотоІнформ», ні слова не згадується про роль та участь татусів у зачатті та народженні дитини. Цитата: «…Вагітність – це не лише найпрекрасніший час у житті жінки, а й найвідповідальніший. Народження дитини повністю змінює наше життя, наповнює її новим змістом…».

Статтю про те, що на вулицях міст Кіровоградщини слизько, журналісти подали з використанням епітетів, які описують зовнішність жінки: «до редакції завітала приємна жінка поважного віку», або «миловидна жінка середнього віку була змушена вийти на проїжджу частину, аби спуститися вниз по вулиці». Який стосунок зовнішність людини має до порушеної проблематики – невідомо. Та й чи таким був би текст, якби в редакцію завітав чоловік?

У всеукраїнському тижневику «Діалог» є окрема рубрика, яка називається «Жіночі штучки». У лютому там не було матеріалів, які б могли привернути нашу увагу, але раніше на сторінках газети виходили публікації з порадами, щоб робити, «Щоб чоловік наліво не ходив», «Як привчити чоловіка робити подарунки», «Як дбати про довге волосся», а також роздуми щодо того, «Чи збільшує груди вживання кави?».

Дивна невідповідність тексту і фото спостерігається у новині про змагання з панкратіону на сайті «Гречка» – на фото видно, що у змаганнях брали участь і навіть перемагали дівчата, але у тексті жодної згадки про дівчаток-учасниць чи дівчаток-переможниць немає…

Тижневик «Україна-Центр» відзначився публікацією про новий пам’ятник, який заплановано звести у центрі міста. Описуючи журі, газета згадує Олену Степанок, яка є заступницею директора обласного художнього музею. Саме так її описали всі видання, котрі згадували про цю новину. Натомість газета «Україна-Центр» характеризує її як «вдову загиблого воїна».

Так само у газеті «Україна-Центр» вийшло інтерв’ю із соціальним педагогом Оксаною Єльченко, яка, серед іншого, розповідає про свої дослідження, не подаючи ані вибірки, ані будь-якої іншої доказової бази: «...По результатам моих исследований больше девяноста процентов проблемных детей хотят создать семью, иметь детей [...] Хорошего опыта они не имеют и подобной модели не видели в своих семьях. Нет позитивного опыта своего отца или матери, и им впоследствии приходится проходить этот путь самим. А это намного сложнее. Девочкам, не имеющим отца, еще труднее. Они потом ищут любовь с мужчинами, старшими по возрасту. Это подсознательное желание того, чтобы их оберегали и любили...» Транслюючи такі меседжі, газета поширює не тільки стереотипи, але й задає тон суспільної дискусії, в якій можливі наступні переконання (знову цитата Оксани Ільченко): «...у нас распространены так называемые консенсуальные, или гражданские браки. Часто встречаются и альтернативные – гостевые браки. Но подобные отношения, в первую очередь, негативно влияют на психику женщины. А если в такой семье есть ребенок, то и на него. Конечно, бывает, что мать ответственно относится к воспитанию ребенка, но одной ей тяжело...».

Наявна і така згубна звичка, як підписувати на фото чоловіка, згадуючи дружину лише побіжно. Наприклад, журнал «Persona» у репортажі з презентації видання підписав фото так: «Андрій Лаврусь з сім’єю» (на фото чоловік, жінка і дитина), або «Андрій Табалов з дружиною Ксенією».

Складна ситуація на Кіровоградщині із уживанням фемінітивів. Не зважаючи на те, що всі медіа їх використовують, спільна біда всіх видань – це вживання фемінітиву у заголовку, і не вживання їх в основному тексті. Або навпаки. Або чергувати використання назви професії у жіночому та чоловічому родах, коли мова йде про жінку. Наприклад, в одній новині сайт «весь Кіровоград» пише «керуюча справами», а в наступній новині про ту ж саму людину вже «керуючий справами».

«Перлина» використання фемінітивів – це новина про Сільві Кауфман. Якщо ви не дочитаєте цього матеріалу до шостого абзаца, то так і не здогадаєтеся, хто це – чоловік чи жінка.

Із цікавинок стилістики – це використання фемінітивів на позначення посад речниць силових структур. Віталіна Бевзенко частіше є «речником» (пaтрульнoї поліції), натомість Iринa Гaркушa – частіше є «речницею» (Лeнiнcькoгo рaйoннoгo cуду). Більше того, пані Віталіна у різних новинах підписана різними посадами – то вона речник патрульної поліції, то речниця Національної поліції, то кeрiвник сектору комунікації oбласнoї поліції.

Від використання фемінітивів журналістів і видання «рятують» скорочення, які часто читачам незнайомі, або мало знайомі, наприклад «т.в.o. нaчaльникa Нoвгoрoдкiвcькoгo вiддiлeння поліції»… Якби там не було імені – Iринa Король, – хто б знав, що то жінка?! (Точка доступу, 20.02).

Чи не найбільше дивують матеріали, в яких журналісти самі не можуть визначитися, як правильно називати героїнь та експерток своїх публікацій. Наприклад, у повідомленні на сайті «Точка доступу» у заголовку написано «Заступницю міського голови Кропивницького оштрафував офіс омбудсмена України», а вже у першому реченні йдеться «Зaступникa Крoпивницькoгo мiськoгo гoлoви Нaтaлю Дзюбу oштрaфувaли зa ненaдaння публiчнoї iнфoрмaцiї….» Втім, у цій же новині її знову називають «чиновниця».

Інший приклад – новина про безробіття. «Зa минулий рiк нa Кiрoвoгрaдщинi зрic рiвень безрoбiття cеред нacелення. Прo це пoвiдoмилa зacтупник директoрa Кiрoвoгрaдcькoгo oблacнoгo центру зайнятості», – пише сайт «Точка доступу». І вже через кілька речень журналіст називає Лілію Кoлеcник «пocaдoвицею».

Майже всі видання – і електронні, і друковані – які підлягали аналізу, згадали про новину, коли жінка народила дитину в електричці і пологи приймали працівниці потягу. Але тільки газета «Кіровоградська правда» назвала їх провідницями у заголовку (всі решта назвали жінок – провідниками).

У новині про зустріч мера із активними мамами, сайт «Точка доступу» називає їх «представниками», хоча у зустрічі брали участь виключно жінки. Натомість на сайті «Гречка» автор статті про ювілей Клубу народних ремесел ставить особливий акцент на тому, що у клубі є «єдиний чоловік-вишивальник».

Іноді, читаючи кіровоградські ЗМІ, виникає відчуття, що журналіст, описуючи одну людину, має на увазі насправді двох осіб – і чоловіка, і жінку, Наприклад, у журналі «Persona» про Ганну Зарєчну – «автор и вдохновительница», про Анастасію Суворову – «переможниця і призер», про Юлію Шкурупій – «засновниця фонду і тренер», про Олену Момот – «мама трьох дітей і дизайнер», про Галину Артеменко – «гастроінтелектуалка і кулінарний емпірист».

Втім, відзначимо, що у плані інтерв’ю із жінками – на різну тематику, від бізнесу до подорожей, від волонтерства до моди, саме журнал «Persona» можна назвати найбільш гендерно чутливим. По-перше, половина публікацій у журналі присвячена жінкам – вони є героїнями або експертами. По-друге, це єдине видання, яке підготувало матеріал, котрий можна назвати тематичним у рамках нашого моніторингу – мова про статтю «Коли чоловіки ходитимуть у декрет на рівні з жінками і навіщо це треба?»

Загалом за індексом гендерної чутливості українських медіа кіровоградські ЗМІ посідають четверте місце серед 220 друкованих та інтернет-видань 22 областей України.

Авторка моніторингу – Вікторія Талашкевич, Кіровоградський прес-клуб реформ

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Ґендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки програми «У-Медіа» (Інтерньюс).

21 comments (Add your own)

1. Jorgefig wrote:
where cheapest cialis india cialis 100mg cost
cialis coupons
wow cialis tadalafil 100mg brand cialis nl
cialis coupon
buy cheap cialis in uk comprar cialis navarr
cialis dosage
preis cialis 20mg schweiz cialis sale online
cialis canada
we choice cialis uk cialis daily dose generic
cialis cost
http://kaivanrosendaal.com/#Cheap-Cialis
http://kaivanrosendaal.com/#Buy-Cheap-Cialis-Online

April 27, 2018 @ 21:29

2. ed medications wrote:
Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the net. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

May 5, 2018 @ 21:29

3. how to cure erectile dysfunction wrote:
does erectile dysfunction get better
[url=http://edpillsdrugs.com/]dysfunction[/url]
which erectile dysfunction pill is best
dysfunction

May 6, 2018 @ 21:29

4. ed meds online wrote:
erectile function after prostate surgery
[url=http://edpillsdrugs.com/]dysfunction[/url]
dealing with erectile dysfunction
dysfunction

May 6, 2018 @ 21:29

5. wrote:
A person necessarily lend a hand to make significantly posts I would state.
That is the first time I frequented your website
page and so far? I surprised with the research you made to make this particular publish extraordinary.
Wonderful process!

December 2, 2018 @ 21:29

6. wrote:
I do believe all the ideas you have offered on your post.
They are really convincing and will definitely work.
Still, the posts are too brief for starters. May you
please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

February 25, 2019 @ 21:29

7. wrote:
Peculiar article, totally what I wanted to find.

February 28, 2019 @ 21:29

8. wrote:
Howdy I am so excited I found your website, I really found you by error, while
I was researching on Digg for something else, Regardless I am here now and
would just like to say thanks a lot for a remarkable
post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the minute but I
have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent job.

March 2, 2019 @ 21:29

9. wrote:
Why users still make use of to read news papers when in this technological world everything is accessible
on web?
cialis liquid online 60 mg cialis online

March 17, 2019 @ 21:29

10. wrote:
Наш сайт комедия билет является
современным сервисом, позволяющим выбрать
и купить билеты в режиме онлайн.

У нас представлены все культурные мероприятия:
спектакли,
концерты, шоу, мюзиклы и фестивали.
Вы найдете информацию и о проектах федерального значения, и о камерных представлениях.

Воспользоваться предложением могут как жители столицы,
так и граждане, проживающие в других населенных пунктах России, и иностранцы.
По Москве и
Подмосковью заказанные билеты на шоу билеты доставляются нашей курьерской
службой. Иногородние клиенты могут получить билеты в кассах, в день
мероприятия, или же купить электронный билет — E-Ticket.

Для оплаты билетов на мероприятия можно
воспользоваться наличными деньгами и банковскими картами.

Конкретный вариант зависит от способа
покупки.
На нашем сайте представлена подробная афиша репертуар концертного мероприятий в
Москве театр билеты. Для каждого концерта, спектакля, мюзикла или шоу
дается подробное описание и
схема рассадки зрителей.
Для упрощения поиска подходящего события
можно использовать фильтры. На нашем портале предусмотрена сортировка по цене,
дате, жанру мероприятия,
а также репертуар спектаклей концертной
площадке.
Изменения, которые вносятся в афишу Москвы,
незамедлительно появляются на сайте, поэтому вы всегда будете в курсе событий.

премьер билеты билеты тренинг билеты на любые мероприятия билет на балет концерты билеты

March 17, 2019 @ 21:29

11. wrote:
Whoa! This blog looks just like my old one! It's on a completely different topic but it has pretty
much the same layout and design. Excellent choice of colors!

March 27, 2019 @ 21:29

12. wrote:
What's Taking place i am new to this, I stumbled
upon this I've discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads.
I am hoping to give a contribution & help different users like its aided me.
Good job.

April 12, 2019 @ 21:29

13. wrote:
Good day! Do you know if they make any plugins to help
with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
If you know of any please share. Kudos!

April 16, 2019 @ 21:29

14. wrote:
I'm amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's equally educative and interesting, and let me tell
you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few people
are speaking intelligently about. I'm very happy I stumbled across
this in my search for something concerning this.

May 1, 2019 @ 21:29

15. wrote:
I am extremely impressed with your writing skills and also
with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Either way keep up the nice quality writing, it's
rare to see a great blog like this one these days.

May 6, 2019 @ 21:29

16. wrote:
I am really loving the theme/design of your website.
Do you ever run into any web browser compatibility issues?

A handful of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
Do you have any suggestions to help fix this problem?

May 10, 2019 @ 21:29

17. wrote:
My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong
none the less. I've been using Movable-type on several websites for about
a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import
all my wordpress posts into it? Any kind of help
would be greatly appreciated!

July 17, 2019 @ 21:29

18. wrote:
I’m not that much of a internet reader to be honest but your
blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later.
Cheers

July 18, 2019 @ 21:29

19. wrote:
Hey I am so excited I found your webpage, I really found you by accident, while I was browsing on Google for something else, Nonetheless I am here
now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post
and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to
browse it all at the moment but I have bookmarked it and also included your
RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please
do keep up the superb work.

July 30, 2019 @ 21:29

20. wrote:
Ahaa, its nice conversation regarding this piece of writing here at this blog,
I have read all that, so at this time me also commenting at this place.

August 17, 2019 @ 21:29

21. wrote:
Hi there, I discovered your website by the use
of Google whilst searching for a similar topic, your site got here up, it appears good.
I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, simply changed into aware of your weblog via Google,
and located that it's truly informative. I am
going to be careful for brussels. I will appreciate if you
happen to continue this in future. Many people shall be benefited out of your
writing. Cheers!

August 24, 2019 @ 21:29

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.