Post Featured Image

«Жіночі» і «чоловічі» теми в кіровоградських медіа: результати гендерного моніторингу

Протягом лютого 2017-го року Прес-клуб реформ провів гендерний медіа-моніторинг для виявлення та аналізу дотримання гендерного балансу у журналістських матеріалах регіональних ЗМІ, а також наявності стереотипних образів жінок і чоловіків, використання фемінітивів на позначення посади / виду діяльності жінок.

Для моніторингу було обрано п’ять друкованих та п’ять електронних ЗМІ Кіровоградщини, а саме: Всеукраїнський тижневик «Україна-Центр», газета «Кіровоградська Правда», Всеукраїнський тижневик «Діалог», газета «Утренний город» та суспільно-політичний журнал «Persona». Також аналізу підлягали публікації на сайтах «Весь Кіровоград», «Точка доступу», «Гречка», «Новини Кіровоградщини» та «ФотоІнформ». Загальна кількість матеріалів, проаналізованих у друкованих та інтернет-виданнях, складає понад три тисячі одиниць (2 553 матеріали он-лайн та 482 публікацій у друкованій пресі).

У кіровоградських медіа жінки найчастіше виступають як експерти у таких темах, як економіка та бізнес, освіта і наука, а також волонтерство. Натомість чоловіки впевнено лідирують як експерти у темах, що пов’язані із політикою, спортом, війною та медициною. Це пов’язано як із розвиненим чоловічим футболом та бейсболом, так із тим, що головою Кіровоградської обласної державної адміністрації, міським головою Кропивницького і народними депутатами від Кіровоградщини у Верховній Раді є чоловіки. А отже саме останні проводять наради, відвідують освітні і медичні заклади, зустрічаються із колективами і їхні цитати, накази, розпорядження і думки транслюють офіційні веб-сайти обласної державної адміністрації та міської ради, і, відповідно, більша частина місцевих медіа.

Зокрема, у друкованих виданнях, у матеріалах на волонтерську тематику експерток було у 6 разів більше, аніж експертів (83%), на розважальну тематику – 58%, про культуру – 44%, бізнес/економіку – 42%, медицину – 40%. У 42% про жінок пишуть у статтях про освіту/науку й у 73% – медицину/охорону здоров’я. Водночас у політичній, спортивній і воєнній тематиці – в середньому у 6 разів менше, ніж експертів.

У тижневику «Україна-Центр» є спеціальний проект, який називається «Що я думаю про це?». Газета ставить якесь актуальне питання, і збирає думки авторитетних людей. У трьох номерах газети, в яких у лютому виходила ця рубрика, було опитано 15 експертів, від політиків до блогерів, і серед них була лише одна жінка, і та – не місцева, а киянка.

В інтернет-виданнях тема волонтерства теж переважно жіноча – 89% експерток і 34% героїнь, а в освіті, культурі й медицині – 40-41% експерток і 31-36% героїнь. У повідомленнях про політику, спорт і війну що експерток, що героїнь – мінімальна кількість.Щодо гендерних стереотипів, то варто згадати анонси святкування Масляної, під час якої організовувалися конкурси «Славнозвісна теща» і «Золотий зять». Журналісти, беручи інтерв’ю у відомих чи популярних людей, наводили їхні цитати, як то слова лідера гурту «Бумбокс»: «…Приходять люди не тільки тому, що люблять і знaють всі твої пісні, також приходять ті, хто знaє одну-дві композиції, просто в п’ятницю чи неділю з дружиною, донькою або друзями нa рок-шоу» (сайт «Точка доступу»).

Веб-сайт «Гречка» відзначився тим, що передрукував прес-реліз Аграрного технікуму щодо акції 22PushUpChallenge (віджимання від землі). У релізі окремо наголошувалося: «…о 9.00, 95 студентів аграрного технікуму, серед яких були і дівчата, зібралися на подвір'ї закладу, аби долучитися до всеукраїнської акції 22PushUpChallenge…».

Інший приклад – оголошення про збір подарунків на День Святого Валентина від волонтерки Тетяни Сили («весь Кіровоград»): «У час війни, холоду, смертей, несправедливості, сліз, людського горя наші хлопці з гарячими серцями захищають територію і незалежність України заради кожного з нас. Наближається день Святого Валентина і ми закликаємо всіх охочих підтримати наших хлопців та передати їм частинку свого серця, тепла і любові», – йдеться в дописі. Про дівчат, які воюють на фронті, жодне ЗМІ Кіровоградщини протягом місяця не згадало ані слова.

Ще один приклад використання стереотипних та сексистських фраз – це матеріал на сайті «Новини Кіровоградщини». Заголовок: «У Кропивницькому нетвереза «зозуля» загубила дворічну донечку». Але, читаючи текст, починаєш розуміти, що дитину «загубили» обоє батьків: «…Вчoрa, 23 лютoгo, близькo 17-ї гoдини, пaтрульні у Крoпивницькoму врятували двoрічну дівчинку, яку зaгубилa нeтвeрeзa мaтір. Свідки події рoзпoвіли, щo бaчили, як чoлoвік і жінкa, пeрeбувaючи у стaні сильнoгo aлкoгoльнoгo сп’яніння, зaлишили мaлoлітню дитину прoстo нeбa і зникли у нeвідoмoму нaпрямку….».

У новинах про відкриття у місті «МамоШколи» – на всіх сайтах, які про це писали, у тому числі на сайті «ФотоІнформ», ні слова не згадується про роль та участь татусів у зачатті та народженні дитини. Цитата: «…Вагітність – це не лише найпрекрасніший час у житті жінки, а й найвідповідальніший. Народження дитини повністю змінює наше життя, наповнює її новим змістом…».

Статтю про те, що на вулицях міст Кіровоградщини слизько, журналісти подали з використанням епітетів, які описують зовнішність жінки: «до редакції завітала приємна жінка поважного віку», або «миловидна жінка середнього віку була змушена вийти на проїжджу частину, аби спуститися вниз по вулиці». Який стосунок зовнішність людини має до порушеної проблематики – невідомо. Та й чи таким був би текст, якби в редакцію завітав чоловік?

У всеукраїнському тижневику «Діалог» є окрема рубрика, яка називається «Жіночі штучки». У лютому там не було матеріалів, які б могли привернути нашу увагу, але раніше на сторінках газети виходили публікації з порадами, щоб робити, «Щоб чоловік наліво не ходив», «Як привчити чоловіка робити подарунки», «Як дбати про довге волосся», а також роздуми щодо того, «Чи збільшує груди вживання кави?».

Дивна невідповідність тексту і фото спостерігається у новині про змагання з панкратіону на сайті «Гречка» – на фото видно, що у змаганнях брали участь і навіть перемагали дівчата, але у тексті жодної згадки про дівчаток-учасниць чи дівчаток-переможниць немає…

Тижневик «Україна-Центр» відзначився публікацією про новий пам’ятник, який заплановано звести у центрі міста. Описуючи журі, газета згадує Олену Степанок, яка є заступницею директора обласного художнього музею. Саме так її описали всі видання, котрі згадували про цю новину. Натомість газета «Україна-Центр» характеризує її як «вдову загиблого воїна».

Так само у газеті «Україна-Центр» вийшло інтерв’ю із соціальним педагогом Оксаною Єльченко, яка, серед іншого, розповідає про свої дослідження, не подаючи ані вибірки, ані будь-якої іншої доказової бази: «...По результатам моих исследований больше девяноста процентов проблемных детей хотят создать семью, иметь детей [...] Хорошего опыта они не имеют и подобной модели не видели в своих семьях. Нет позитивного опыта своего отца или матери, и им впоследствии приходится проходить этот путь самим. А это намного сложнее. Девочкам, не имеющим отца, еще труднее. Они потом ищут любовь с мужчинами, старшими по возрасту. Это подсознательное желание того, чтобы их оберегали и любили...» Транслюючи такі меседжі, газета поширює не тільки стереотипи, але й задає тон суспільної дискусії, в якій можливі наступні переконання (знову цитата Оксани Ільченко): «...у нас распространены так называемые консенсуальные, или гражданские браки. Часто встречаются и альтернативные – гостевые браки. Но подобные отношения, в первую очередь, негативно влияют на психику женщины. А если в такой семье есть ребенок, то и на него. Конечно, бывает, что мать ответственно относится к воспитанию ребенка, но одной ей тяжело...».

Наявна і така згубна звичка, як підписувати на фото чоловіка, згадуючи дружину лише побіжно. Наприклад, журнал «Persona» у репортажі з презентації видання підписав фото так: «Андрій Лаврусь з сім’єю» (на фото чоловік, жінка і дитина), або «Андрій Табалов з дружиною Ксенією».

Складна ситуація на Кіровоградщині із уживанням фемінітивів. Не зважаючи на те, що всі медіа їх використовують, спільна біда всіх видань – це вживання фемінітиву у заголовку, і не вживання їх в основному тексті. Або навпаки. Або чергувати використання назви професії у жіночому та чоловічому родах, коли мова йде про жінку. Наприклад, в одній новині сайт «весь Кіровоград» пише «керуюча справами», а в наступній новині про ту ж саму людину вже «керуючий справами».

«Перлина» використання фемінітивів – це новина про Сільві Кауфман. Якщо ви не дочитаєте цього матеріалу до шостого абзаца, то так і не здогадаєтеся, хто це – чоловік чи жінка.

Із цікавинок стилістики – це використання фемінітивів на позначення посад речниць силових структур. Віталіна Бевзенко частіше є «речником» (пaтрульнoї поліції), натомість Iринa Гaркушa – частіше є «речницею» (Лeнiнcькoгo рaйoннoгo cуду). Більше того, пані Віталіна у різних новинах підписана різними посадами – то вона речник патрульної поліції, то речниця Національної поліції, то кeрiвник сектору комунікації oбласнoї поліції.

Від використання фемінітивів журналістів і видання «рятують» скорочення, які часто читачам незнайомі, або мало знайомі, наприклад «т.в.o. нaчaльникa Нoвгoрoдкiвcькoгo вiддiлeння поліції»… Якби там не було імені – Iринa Король, – хто б знав, що то жінка?! (Точка доступу, 20.02).

Чи не найбільше дивують матеріали, в яких журналісти самі не можуть визначитися, як правильно називати героїнь та експерток своїх публікацій. Наприклад, у повідомленні на сайті «Точка доступу» у заголовку написано «Заступницю міського голови Кропивницького оштрафував офіс омбудсмена України», а вже у першому реченні йдеться «Зaступникa Крoпивницькoгo мiськoгo гoлoви Нaтaлю Дзюбу oштрaфувaли зa ненaдaння публiчнoї iнфoрмaцiї….» Втім, у цій же новині її знову називають «чиновниця».

Інший приклад – новина про безробіття. «Зa минулий рiк нa Кiрoвoгрaдщинi зрic рiвень безрoбiття cеред нacелення. Прo це пoвiдoмилa зacтупник директoрa Кiрoвoгрaдcькoгo oблacнoгo центру зайнятості», – пише сайт «Точка доступу». І вже через кілька речень журналіст називає Лілію Кoлеcник «пocaдoвицею».

Майже всі видання – і електронні, і друковані – які підлягали аналізу, згадали про новину, коли жінка народила дитину в електричці і пологи приймали працівниці потягу. Але тільки газета «Кіровоградська правда» назвала їх провідницями у заголовку (всі решта назвали жінок – провідниками).

У новині про зустріч мера із активними мамами, сайт «Точка доступу» називає їх «представниками», хоча у зустрічі брали участь виключно жінки. Натомість на сайті «Гречка» автор статті про ювілей Клубу народних ремесел ставить особливий акцент на тому, що у клубі є «єдиний чоловік-вишивальник».

Іноді, читаючи кіровоградські ЗМІ, виникає відчуття, що журналіст, описуючи одну людину, має на увазі насправді двох осіб – і чоловіка, і жінку, Наприклад, у журналі «Persona» про Ганну Зарєчну – «автор и вдохновительница», про Анастасію Суворову – «переможниця і призер», про Юлію Шкурупій – «засновниця фонду і тренер», про Олену Момот – «мама трьох дітей і дизайнер», про Галину Артеменко – «гастроінтелектуалка і кулінарний емпірист».

Втім, відзначимо, що у плані інтерв’ю із жінками – на різну тематику, від бізнесу до подорожей, від волонтерства до моди, саме журнал «Persona» можна назвати найбільш гендерно чутливим. По-перше, половина публікацій у журналі присвячена жінкам – вони є героїнями або експертами. По-друге, це єдине видання, яке підготувало матеріал, котрий можна назвати тематичним у рамках нашого моніторингу – мова про статтю «Коли чоловіки ходитимуть у декрет на рівні з жінками і навіщо це треба?»

Загалом за індексом гендерної чутливості українських медіа кіровоградські ЗМІ посідають четверте місце серед 220 друкованих та інтернет-видань 22 областей України.

Авторка моніторингу – Вікторія Талашкевич, Кіровоградський прес-клуб реформ

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Ґендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки програми «У-Медіа» (Інтерньюс).

78 comments (Add your own)

1. Jorgefig wrote:
where cheapest cialis india cialis 100mg cost
cialis coupons
wow cialis tadalafil 100mg brand cialis nl
cialis coupon
buy cheap cialis in uk comprar cialis navarr
cialis dosage
preis cialis 20mg schweiz cialis sale online
cialis canada
we choice cialis uk cialis daily dose generic
cialis cost
http://kaivanrosendaal.com/#Cheap-Cialis
http://kaivanrosendaal.com/#Buy-Cheap-Cialis-Online

April 27, 2018 @ 21:29

2. ed medications wrote:
Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the net. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

May 5, 2018 @ 21:29

3. how to cure erectile dysfunction wrote:
does erectile dysfunction get better
[url=http://edpillsdrugs.com/]dysfunction[/url]
which erectile dysfunction pill is best
dysfunction

May 6, 2018 @ 21:29

4. ed meds online wrote:
erectile function after prostate surgery
[url=http://edpillsdrugs.com/]dysfunction[/url]
dealing with erectile dysfunction
dysfunction

May 6, 2018 @ 21:29

5. wrote:
A person necessarily lend a hand to make significantly posts I would state.
That is the first time I frequented your website
page and so far? I surprised with the research you made to make this particular publish extraordinary.
Wonderful process!

December 2, 2018 @ 21:29

6. wrote:
I do believe all the ideas you have offered on your post.
They are really convincing and will definitely work.
Still, the posts are too brief for starters. May you
please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

February 25, 2019 @ 21:29

7. wrote:
Peculiar article, totally what I wanted to find.

February 28, 2019 @ 21:29

8. wrote:
Howdy I am so excited I found your website, I really found you by error, while
I was researching on Digg for something else, Regardless I am here now and
would just like to say thanks a lot for a remarkable
post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the minute but I
have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent job.

March 2, 2019 @ 21:29

9. wrote:
Why users still make use of to read news papers when in this technological world everything is accessible
on web?
cialis liquid online 60 mg cialis online

March 17, 2019 @ 21:29

10. wrote:
Наш сайт комедия билет является
современным сервисом, позволяющим выбрать
и купить билеты в режиме онлайн.

У нас представлены все культурные мероприятия:
спектакли,
концерты, шоу, мюзиклы и фестивали.
Вы найдете информацию и о проектах федерального значения, и о камерных представлениях.

Воспользоваться предложением могут как жители столицы,
так и граждане, проживающие в других населенных пунктах России, и иностранцы.
По Москве и
Подмосковью заказанные билеты на шоу билеты доставляются нашей курьерской
службой. Иногородние клиенты могут получить билеты в кассах, в день
мероприятия, или же купить электронный билет — E-Ticket.

Для оплаты билетов на мероприятия можно
воспользоваться наличными деньгами и банковскими картами.

Конкретный вариант зависит от способа
покупки.
На нашем сайте представлена подробная афиша репертуар концертного мероприятий в
Москве театр билеты. Для каждого концерта, спектакля, мюзикла или шоу
дается подробное описание и
схема рассадки зрителей.
Для упрощения поиска подходящего события
можно использовать фильтры. На нашем портале предусмотрена сортировка по цене,
дате, жанру мероприятия,
а также репертуар спектаклей концертной
площадке.
Изменения, которые вносятся в афишу Москвы,
незамедлительно появляются на сайте, поэтому вы всегда будете в курсе событий.

премьер билеты билеты тренинг билеты на любые мероприятия билет на балет концерты билеты

March 17, 2019 @ 21:29

11. wrote:
Whoa! This blog looks just like my old one! It's on a completely different topic but it has pretty
much the same layout and design. Excellent choice of colors!

March 27, 2019 @ 21:29

12. wrote:
What's Taking place i am new to this, I stumbled
upon this I've discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads.
I am hoping to give a contribution & help different users like its aided me.
Good job.

April 12, 2019 @ 21:29

13. wrote:
Good day! Do you know if they make any plugins to help
with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
If you know of any please share. Kudos!

April 16, 2019 @ 21:29

14. wrote:
I'm amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's equally educative and interesting, and let me tell
you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few people
are speaking intelligently about. I'm very happy I stumbled across
this in my search for something concerning this.

May 1, 2019 @ 21:29

15. wrote:
I am extremely impressed with your writing skills and also
with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Either way keep up the nice quality writing, it's
rare to see a great blog like this one these days.

May 6, 2019 @ 21:29

16. wrote:
I am really loving the theme/design of your website.
Do you ever run into any web browser compatibility issues?

A handful of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
Do you have any suggestions to help fix this problem?

May 10, 2019 @ 21:29

17. wrote:
My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong
none the less. I've been using Movable-type on several websites for about
a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import
all my wordpress posts into it? Any kind of help
would be greatly appreciated!

July 17, 2019 @ 21:29

18. wrote:
I’m not that much of a internet reader to be honest but your
blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later.
Cheers

July 18, 2019 @ 21:29

19. wrote:
Hey I am so excited I found your webpage, I really found you by accident, while I was browsing on Google for something else, Nonetheless I am here
now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post
and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to
browse it all at the moment but I have bookmarked it and also included your
RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please
do keep up the superb work.

July 30, 2019 @ 21:29

20. wrote:
Ahaa, its nice conversation regarding this piece of writing here at this blog,
I have read all that, so at this time me also commenting at this place.

August 17, 2019 @ 21:29

21. wrote:
Hi there, I discovered your website by the use
of Google whilst searching for a similar topic, your site got here up, it appears good.
I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, simply changed into aware of your weblog via Google,
and located that it's truly informative. I am
going to be careful for brussels. I will appreciate if you
happen to continue this in future. Many people shall be benefited out of your
writing. Cheers!

August 24, 2019 @ 21:29

22. wrote:
I am sure this post has touched all the internet people, its
really really good post on building up new webpage.

September 24, 2019 @ 21:29

23. wrote:
We stumbled over here coming from a different web
address and thought I might as well check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to
checking out your web page for a second time.

October 3, 2019 @ 21:29

24. wrote:
It is the best time to make a few plans for the long run and it's time to be happy.
I've read this publish and if I may I desire to suggest you few attention-grabbing issues or suggestions.

Maybe you can write next articles referring to this article.
I desire to learn even more issues approximately it!

October 8, 2019 @ 21:29

25. wrote:
Hi there Dear, are you really visiting this web site on a regular basis, if so then you will absolutely take pleasant experience.

October 9, 2019 @ 21:29

26. wrote:
May I just say what a comfort to discover someone who really knows what they're discussing on the internet.

You actually know how to bring an issue to light and make it important.
A lot more people should read this and understand this side of the story.
I was surprised that you're not more popular because you certainly possess the gift.

October 9, 2019 @ 21:29

27. wrote:
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between usability and appearance.
I must say you've done a very good job with this. Additionally, the blog loads super quick for me on Opera.
Exceptional Blog!

October 9, 2019 @ 21:29

28. wrote:
I'm really impressed along with your writing talents and also with
the structure for your blog. Is that this a paid topic or did you modify it
your self? Either way keep up the nice quality writing, it is uncommon to look a great weblog like this one these days..

October 19, 2019 @ 21:29

29. wrote:
I really love your site.. Excellent colors & theme.

Did you build this website yourself? Please reply back as I'm planning to create
my own personal site and would love to learn where you got this from or just what the theme is called.
Thanks!

October 31, 2019 @ 21:29

30. wrote:
Excellent post. Keep posting such kind of information on your page.
Im really impressed by it.
Hello there, You've performed an excellent job. I will definitely
digg it and in my opinion suggest to my friends. I'm confident they will be benefited from this site.

November 4, 2019 @ 21:29

31. wrote:
Hi friends, its wonderful article on the topic of cultureand
completely defined, keep it up all the time.

November 9, 2019 @ 21:29

32. wrote:
In fact when someone doesn't understand afterward its up to
other people that they will help, so here it occurs.

November 10, 2019 @ 21:29

33. wrote:
It is perfect time to make some plans for the future and
it's time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things
or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article.
I wish to read even more things about it!

November 16, 2019 @ 21:29

34. wrote:
Hurrah, that's what I was seeking for, what a stuff!
existing here at this website, thanks admin of this website.

November 19, 2019 @ 21:29

35. wrote:
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
News? I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks

November 24, 2019 @ 21:29

36. wrote:
My family every time say that I am killing my time here at net, except
I know I am getting know-how everyday by reading thes
good posts.

December 2, 2019 @ 21:29

37. wrote:
I'm more than happy to uncover this page. I need to to
thank you for ones time just for this fantastic read!!

I definitely really liked every bit of it and i also have you book-marked to look at new things on your
site.

December 4, 2019 @ 21:29

38. wrote:
We stumbled over here by a different website and thought I
should check things out. I like what I see
so i am just following you. Look forward to exploring your web page yet again.

December 13, 2019 @ 21:29

39. wrote:
This excellent website certainly has all of the info I wanted about this subject and
didn't know who to ask.

December 16, 2019 @ 21:29

40. wrote:
It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this outstanding
blog! I guess for now i'll settle for book-marking
and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group.
Talk soon!

December 19, 2019 @ 21:29

41. wrote:
Thanks a bunch for sharing this with all people you really understand what
you are talking approximately! Bookmarked. Kindly also discuss with my site =).
We will have a link alternate agreement among us

January 18, 2020 @ 21:29

42. wrote:
Hurrah! Finally I got a website from where I can truly obtain helpful facts regarding my study and
knowledge.

January 22, 2020 @ 21:29

43. wrote:
Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea
shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She
put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but
I had to tell someone!

April 8, 2020 @ 21:29

44. wrote:
I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this kind of house .
Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this information So i'm satisfied to exhibit that I've a very excellent uncanny feeling I came upon exactly
what I needed. I so much unquestionably will make sure to do not
forget this website and give it a look regularly.
como tratar la disfuncion erectil de forma natural

May 17, 2020 @ 21:29

45. wrote:
cheap viagra

June 3, 2020 @ 21:29

46. wrote:
buy asthma inhalers without an rx

June 3, 2020 @ 21:29

47. wrote:
buy keflex

June 3, 2020 @ 21:29

48. wrote:
Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
If you know of any please share. Kudos!

June 10, 2020 @ 21:29

49. wrote:
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog
and was wondering what all is needed to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet savvy so I'm not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Appreciate it

June 13, 2020 @ 21:29

50. wrote:
Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other websites?

I have a blog based on the same ideas you discuss and would really
like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work.

If you're even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

cbd oil seeds

July 28, 2020 @ 21:29

51. wrote:
januvia

August 12, 2020 @ 21:29

52. wrote:
hydroxychloroquine tablet

August 13, 2020 @ 21:29

53. wrote:
is it legal to buy cialis online

August 14, 2020 @ 21:29

54. wrote:
viagra on-line

August 14, 2020 @ 21:29

55. wrote:
cialis dosage

August 15, 2020 @ 21:29

56. wrote:
hydroxychloroquine cost uk

August 16, 2020 @ 21:29

57. wrote:
I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog.
I'm hoping to see the same high-grade content by you in the future as well.
In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now
;)
https://comprarcialis5mgonline.com/ kamagra oral jelly sildenafil

August 27, 2020 @ 21:29

58. wrote:
My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs. But
he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various websites
for about a year and am nervous about switching to another platform.
I have heard excellent things about blogengine.net. Is there
a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any help would be really appreciated!
do my paper
https://google.com

August 31, 2020 @ 21:29

59. wrote:
Great goods from you, man. I've understand your stuff previous
to and you're just too great. I really like what you've acquired here,
certainly like what you are stating and the way
in which you say it. You make it enjoyable and you still care
for to keep it wise. I cant wait to read far more from you.
This is really a great web site.
essay writing services
https://theartofessaywriting682.blogspot.com/2019/10/arthur-reed-case-study-essay-example.html

August 31, 2020 @ 21:29

60. wrote:
Everyone loves what you guys are up too. Such clever work and reporting!

Keep up the excellent works guys I've added you guys to my personal blogroll.


write my custom paper
https://howtowriteanenglishessay827.blogspot.com/2019/09/ethical-hacking-research-paper-example.html

August 31, 2020 @ 21:29

61. wrote:
Hello there! This blog post couldn't be written any better!
Reading through this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept preaching about this. I'll forward this information to him.
Pretty sure he'll have a very good read. Thank you for sharing!


write my papers
https://elementsofessaywriting643.blogspot.com/2019/07/basketball-and-football-essay-example.html

August 31, 2020 @ 21:29

62. wrote:
Woah! I'm really loving the template/theme of this site. It's simple,
yet effective. A lot of times it's very hard to get that "perfect balance" between user friendliness
and appearance. I must say that you've done a excellent job
with this. Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer.
Exceptional Blog!
essay paper
https://howtowriteessayletter375.blogspot.com/2019/10/ethical-leadership-essay-sample.html

August 31, 2020 @ 21:29

63. wrote:
Hi, I think your website may be having browser compatibility issues.
When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it's got some overlapping issues.
I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that,
fantastic site!
get org high quality writing service
https://cursivewritingpaper328.blogspot.com/2019/10/why-was-india-so-important-to-britain.html

August 31, 2020 @ 21:29

64. wrote:
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I
find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

handwriting paper
https://howtowriteapaperintroduction749.blogspot.com/2019/09/book-review-servant-leader.html

August 31, 2020 @ 21:29

65. wrote:
This is the right blog for anyone who really wants to
understand this topic. You understand so much its almost tough to
argue with you (not that I really will need to…HaHa).
You definitely put a brand new spin on a topic that has been discussed for years.
Excellent stuff, just wonderful!
order essay uk
https://howtowriteanessayuniversity550.blogspot.com/2020/01/sex-and-death-in-la.html

August 31, 2020 @ 21:29

66. wrote:
Excellent post! We are linking to this great content on our site.
Keep up the great writing.
essay helper
https://helptowriteanessay385.blogspot.com/2019/09/the-good-teachers-essay-example-for-free.html

August 31, 2020 @ 21:29

67. wrote:
What's up to every body, it's my first visit of this web site; this webpage includes amazing and actually good data in favor
of visitors.
dissertation writing service
https://collegeessaywritingservice923.blogspot.com/2020/01/how-to-water-tree-and-when-you-shouldnt.html

September 1, 2020 @ 21:29

68. wrote:
Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came
to go back the want?.I am attempting to in finding things to improve my website!I assume its ok to make use of a few of your concepts!!

someone write my paper
https://whyareyouincollegeessay.blogspot.com/2019/10/hamlet-essay-essays.html

September 1, 2020 @ 21:29

69. wrote:
Good way of telling, and fastidious post to take data
about my presentation subject, which i am going to
convey in academy.
does cbd oil help with blood pressure

September 1, 2020 @ 21:29

70. wrote:
bookmarked!!, I love your blog!
best college paper writing service
https://toppaperwritinghelp.com/

September 5, 2020 @ 21:29

71. wrote:
That is really attention-grabbing, You're an excessively skilled blogger.

I have joined your rss feed and look ahead to in the hunt for more of your fantastic post.
Additionally, I have shared your site in my social networks
writing my essay
https://onlineessayforyou.com/

September 5, 2020 @ 21:29

72. wrote:
An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who
had been doing a little homework on this. And he actually bought me dinner simply
because I stumbled upon it for him... lol. So let me reword
this.... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending
the time to discuss this matter here on your website.
cheap essays
https://essaywritingtld.com/

September 8, 2020 @ 21:29

73. wrote:
Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same
niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

cheap dissertation writing
https://shouldamericancitizens279.tumblr.com/

September 8, 2020 @ 21:29

74. wrote:
generic viagra without prescriptions

September 8, 2020 @ 21:29

75. 파워볼커뮤니티 wrote:
Hi would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different web rowsers 파워볼커뮤니티 파워볼커뮤니티 and I must say this blog loads a lot faster then most.Can you suggest a good hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!

September 9, 2020 @ 21:29

76. 링크판 wrote:
I tell everyone how amazing you are. You have the best laugh. You have 링크판 the best ideas.You have the best sense of style.

September 11, 2020 @ 21:29

77. wrote:
amoxicillin 250 mg tablets

September 14, 2020 @ 21:29

78. wrote:
Hello! Someone in my Mysoace group shared this website with uus so I came to check it out.
I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and
will be tweetting this to my followers! Fantastic
blog and amazing design and style.
essay service cheap
https://collegeapplicationessaywritingservice.info/essays-writing-service.html

September 17, 2020 @ 21:29

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.