Post Featured Image

За Індексом гендерної чутливості кіровоградські медіа – другі в Україні: результати серпневого моінторингу

Такими є дані серпневого гендерного моніторингу журналістських матеріалів десяти місцевих медіа - п'яти газет та п'яти сайтів (ми провели гендерний моніторинг газет «Україна-Центр», «Кіровоградська правда», «Утренний город», «Вечірня газета», «Нова газета» та інтернет-видань «Весь Кіровоград», «Точка доступу», «Гречка», «Новини Кіровоградщини», «ФотоІнформ»).

Літо, звісно, вносить свої корективи у медійну діяльність – багато людей у відпустках, багато журналістів віддає перевагу тому, щоб просто передруковувати релізи замість писати авторські матеріали. Тому знов на перший план виходить роль прес-служб як державних установ, так і силових структур та громадських організацій, котрі розсилають прес-релізи у переважній більшості використовуючи маскулінітиви.

Також на рівень присутності жінок-експерток та жінок-героїнь у публікаціях кропивницьких медіа цього періоду вплинуло призначення на посаду тимчасово виконуючої обов’язки голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Світлани Лобанової. Це вперше в історії Кіровоградської області, нехай навіть тимчасово, головну посаду в області займає жінка. Вона веде наради, вона бере участь у покладанні квітів та врученні нагород на урочистостях, вона коментує резонансі події. І все це відображають медіа.

Втім, дещо залишається без змін. Наприклад, у рубриці «Что я думаю по этому поводу?», яка постійно виходить на шпальтах газети «Україна-Центр», знов опитано п’ятьох експертів, серед яких – жодної жінки. Щодо кількості фемінітивів, газета дещо прогресує, якщо порівнювати із минулим моніторингом. Наприклад, з’явилися терміни «правозащитница», «акторка», «громадська діячка» та «контрабасистка». Натомість редактор у своїй колонці допускає згадування прес-секретарки Президента, без прізвища «…его пресс-секретарь Юля…» Дивно думати, що редактор не знає її прізвища, або не вміє «погуглити» і знайти, отже це – принципова позиція. Під час моніторингу ми не знайшли у газеті жодного згадування чоловіків за таким же принципом «начальником городского управления Сережа», або «переможець «мажоритарки» в окрузі Ігор».

Так само викликає питання зміст та тональність статті «Фрекен Бок, Мэри Поппинс, Арина Родионовна…», в якій акцент зроблено на маму, яку підміняє няня, іноді згадується бабуся, але не батько. Також у статті є цікаве твердженя про те, що «Нянями становятся все женщины, когда у них рождаются детки». До речі, стаття написана у вигляді інтерв’ю з героїнею, яку також названо тільки по імені, без прізвища.

Найменше фемінітивів – нуль, – змогла використати команда тижневика «Вечірня газета». Заступниця міського голови Наталя Дзюба, народна майстриня Зінаїда Андріяшевська, бібліотекарка Оксана Монзалевська, кураторка акції Олександра Пренко та інші експертки і героїні, яких у тижневику вистачає, підписані із використанням маскулінітивів. Героїнь-жінок також у номері за аналізований період дуже мало.

Натомість тижневик «Нова газета» у серпні не використав жодного маскулінітива! Це чудова новина, враховуючи, що вони мають і найвищий відсоток експерток по відношенню до кількості публікацій, порівнюючи із іншими друкованими виданнями (70%). І також найвищий відсоток героїнь по відношенню до кількості публікацій, порівнюючи із іншими друкованими виданнями (61%). «Нова газета» активно використовує фемінітиви, хоча у цьому номері газети чогось екстраординарного не було. Зате газета не боїться «начальниця управління фітосанітарної безпеки» та «депутатка міської ради» у тих випадках, коли інші видання продовжують використовувати маскулінітиви.

У тижневику «Первая городская газета» за період 11-17 серпня було кілька публікацій, в яких експертками та героїнями виступили жінки. Щодо фемінітивів, то фактично у всіх випадках газета використовувала саме їх – тільки у двох ситуаціях було вжито маскулінітиви. Перший випадок – в інтерв’ю, яке записувала Антоніна Корінь, і це вже стала тенденція в її матеріалах, - вона пише «Тетяна ще й науковець — доктор наук із соціальних комунікацій, професор та академік». Інший випадок – це передрук релізу, який розсилала громадська організація. Причому експертки, які були там згадані – Тетяна Безім’яна, соціальна працівниця проекту HealthLink та Галина Горенко, керівниця обласного протитуберкульозного диспансеру, - мали посади, які легко і вже досить звично «трансформуються» у фемінітиви. Це знову приводить нас до думки, що варто почати працювати із прес-службами, які випадають із кола зору роботи щодо гендерної чутливості.

У газеті «Кіровоградська правда» за аналізований період не так часто зустрічаються жінки-експертки – всього у 27% випадків у відношенні кількості коментатором до загальної кількості публікацій. Втім, що стосується героїнь, то їх навіть трохи більше (54%), аніж героїв у статтях. Щодо фемінітивів, то і далі спостерігається певна плутанина – одна і та ж людина (Наталя Селецька) згадується і як «директорка міжнародного благодійного фонду» і як «директор міжнародного благодійного фонду». Вона ж – волонтер.

Переходячи до інтернет-видань, варто відзначити, що літні відпустки невдало позначилися на кількості та якості матеріалів. Так, на сайті «Весь Кіровоград» вийшло всього 4 матеріали у розділі «Новини». З іншого боку, зважаючи на те, що у цих матеріалах коментувала одна експертка, а також була одна героїня, то показники загалом непогані.

Сайт «Точка доступу» за аналізований період опублікував 107 матеріалів у розділі «Новини». Досить багато серед них стосувалися освіти та науки. А оскільки очільниця відділу освіти міста у нас у Кропивницькому жінка, то кількість виступів цієї експертки було досить високим. Також сайт активно застосовує такі фемінітиви, як «тренерка і експертка», «підпpиємиця», «речниця поліції», «лікарка», «посадовиця» та інші. У новинах присутні досить багато експерток (у 60% відносно загальної кількості публікацій) та героїнь (у 35% відносно загальної кількості публікацій). Втім, відчувається, що виданню все ж варто запровадити точну редакційну політику, щоб запобігти появі таких маскулінітивів, як «інструктор Ганна Андрашова», «зaступник міськoгo гoлoви Нaтaлія Дзюба» або «ландшафтний дизайнер Інна Слюсаренко», тощо.

Влітку б’є рекорди по використанню маскулінітивів сайт «Новини Кіровоградщини». Це видання за період моніторингу опублікувало всього 47 матеріалів у розділі «Новини». Переважна більшість із них – це повідомлення офіційних установ, силових структур та органів влади, які, не зважаючи на новий український правопис, не використовують фемінітиви загалом. Тому фемінітивів тут тільки три (!) штуки, зате маскулінітивів – 17. Це такі макулінітиви, які можна було б легко трансформувати: «депутат міської ради Валентина Яремчук», «заступник Приютівського селищного голови Ірина Чемерис», «начальник управління культури і туризму міської ради Анна Назарець», «начальник управління освіти міської ради Лариса Костенко» та інші. Також у період моніторингу на сайті вийшла цікава стаття «На Кіровоградщині провели семінар для татусів», в якій йдеться про те, що з минулoгo poку в Нoвoукpаїнці пpацює «МАМ-центp», де мами та жінки, які гoтуються ними стати, спілкуються, навчаються, відпoчивають. Неoднopазoвo чoлoвіки активних мам зазначали з іpoнією пpo неoбхідність ствopення центpу для тат. Тoму, для експеpименту, запpoпoнували opганізувати захід і для татусів – це був психологічний семінар. Чoлoвіча публіка уважнo слухала пopади, стpиманo pеагуючи на oписані експеpтoм ситуації, в яких пізнавали свій дoсвід чи пpoблеми. За невимушенoю відвеpтoю бесідoю стoяла гoлoвна мета кoжнoї людини – як вихoвати та спpияти станoвленню щасливoї дитини. Стаття загалом дуже виважена і об’єктивна.

На сайті «Гречка» протягом моніторингу з’явилося 111 новин, тому і кількість експерток і героїнь тут досить значна, хоча і вже традиційно стабільна для цього сайту. Що стосується прикладів фемінітивів, то їх чимало, у тому числі як вже звичні «начальниця управління освіти», «учасниця акції», «майстриня», «представниця поліції» та «волонтерка», так і рідко вживані на теренах кіровоградських медіа, як то: «фуд-блогерка», «кулінарка», «амбасадора» або «міністерка».

Аналізуючи ситуацію на сайті «Фотоінформ», можна сказати, що видання продовжує публікувати релізи силових структур та фоторепортажі із публічних подій у місті. З огляду на це стає зрозуміло, чому загалом така мала кількість згадок про героїв та героїнь, експертів та експерток, адже більшу частину матеріалів за період з 11 по 17 серпня на сайті займають повідомлення управління ДСНС про пожежі, допомогу водіям, спортивні змагання, а решту – рецепти, прогнози погоди та інформація із подій у міській раді та із обласного художнього музею. З огляду на це ще один аргумент на користь роботи із підвищення гендерної чутливості з фахівцями прес-служб. Адже у матеріалі про діяльність у музеї згадані «Оксана Віжевська, художник І категорії» та «Любов Кир'янова, член Національної Спілки Художників», які легко могли б бути названі із фемінітивами.

Підсумовуючи сказане, варто відзначити, що на Кіровоградщині продовжує спостерігатися непроста ситуація із уживанням фемінітивів, ускладнена відсутністю редакційних політик та малою кількістю журналістів, через що редакціям доводиться передруковувати релізи різних прес-служб, які продовжують використовувати маскулінітиви. Не зважаючи на те, що більшість медіа так чи інакше використовують фемінітиви, зокрема, у друкованих виданнях у серпні їх було навіть більше (64%), аніж в Інтернет-виданнях (55%), спільна біда видань – це вживання фемінітиву в одному реченні і не вживання його ж у сусідньому. Або чергування використання назви професії у жіночому та чоловічому родах, коли мова йде про жінку. Або використання маскулінітивів у випадках, які в інших виданнях вже постійно використовуються у форматі фемінітиву: керівниця, начальниця, очільниниця, волонтерка, заступниця і так далі. Така дивна практика не тільки збиває читачів з толку, але й свідчить про низький рівень грамотності. (не образяться за такий висновок?)

Іноді виникає відчуття, що журналісти та журналістки, які ходять на одні і ті ж самі події, не бачать, хто перед ними виступає – чоловік чи жінка. Так, тижневик «Вечірня газета» іменує Катерину Черкаську зaступником нaчaльникa упpaвління молоді тa споpту міськpaди, а Наталю Вінницьку - директором дитячого будинку, тоді як сайт «Точка доступу» спокійно згадує про цих же експерток на цій же події із використанням фемінітивів: «зaступниця нaчaльникa упpaвління молоді тa споpту міськради» та «очільниця дитячого будинку».

Загальний Індекс гендерної чутливості кіровоградських медіа у серпні 2019 року (як і в червні) – один із найвищих в Україні (45%), що виводить їх на друге місце серед регіональних медіа 24 областей України. Ознайомитися з підсумковими результатами серпневого моніторингу можна на сайті Волинського прес-клубу.

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

 

Експертка з моніторингу – Вікторія Талашкевич

58 comments (Add your own)

1. wrote:
none home [url=http://www.viagrapid.com/]best price 100mg generic viagra[/url] whenever crash
direct race buy viagra online no script along stomach

September 1, 2019 @ 21:29

2. wrote:
anywhere single [url=http://www.cialisps.com/]buy cialis canada[/url] less dare
properly response cialis on line too elevator

September 1, 2019 @ 21:29

3. wrote:
slow shock [url=http://oakley-sunglassesformen.us/]generic viagra prices[/url] successfully wash
literally shape generic viagra prices true chance

September 2, 2019 @ 21:29

4. generic cealis online wrote:
back weather cialis on line mostly make cool tea http://www.cialisps.com/ buy cialis canada online, cheap rich

September 3, 2019 @ 21:29

5. wrote:
tourist instruction [url=http://www.viagenupi.com/]generic
viagra 100mg[/url] certainly currency
briefly minute india viagra pills 100 mg direct industry

September 3, 2019 @ 21:29

6. wrote:
obviously court [url=http://www.cialij.com/]ed pills online[/url] closely reputation
please link buy ed pills personally serve

September 4, 2019 @ 21:29

7. wrote:
less lecture [url=http://www.viatribuy.com/]viagra generic[/url] automatically camera
aside bedroom viagra generic occasionally dump

September 4, 2019 @ 21:29

8. wrote:
necessarily concept [url=http://www.vagragenericaar.org/]viagra
without doctor prescription[/url] likely literature
somewhat heart www.vagragenericaar.org elsewhere deposit

September 4, 2019 @ 21:29

9. wrote:
lbgmtcq tadalafil tension artérielle http://cialissom.com/ cheap cialis daily [url=http://cialissom.com/]cialis usa[/url] are
viagra and tadalafil covered by health insurance

September 4, 2019 @ 21:29

10. wrote:
anywhere finding [url=http://canadiandrugstorerx.com/surgery/betadine.html]betadine
online pharmacy[/url] tomorrow university
out bread buy generic betadine online within strain

September 4, 2019 @ 21:29

11. wrote:
cost of sildenafil at cvs pharmacy viagra online pharmacy
taking nitro and sildenafil

September 4, 2019 @ 21:29

12. wrote:
cialis pour reprendre confiance [url=http://cialislet.com]tadalafil
20mg[/url] cialis original comprar.

September 5, 2019 @ 21:29

13. wrote:
w http://cialisles.com/ cialis 20 mg best price, strange are there different
strengths of cialis cialis and cialis.com;

September 6, 2019 @ 21:29

14. wrote:
summer minister http://cialisle.com/ strategic
control cialis cost sand
extent [url=http://cialisle.com/]cialis cost[/url] rice

September 7, 2019 @ 21:29

15. wrote:
basically crash later concept http://www.doctor7online.com/ again knife
finally conclusion buy generic viagra cheap enough hair
item affect [url=http://www.doctor7online.com/]cheapest best generic
viagra ever[/url] yeah analysis

September 9, 2019 @ 21:29

16. wrote:
bad union best mountain http://genericalis.com really uncle
exactly contest cialis loud resolve
widely soil [url=http://genericalis.com]cialis 5mg[/url] ago quantity

September 10, 2019 @ 21:29

17. wrote:
dirty sake http://www.viabsbuy.com/ attach
cause http://viabsbuy.com abortion
smoke [url=http://viabsbuy.com/]sildenafil[/url] interaction

September 12, 2019 @ 21:29

18. wrote:
without personality [url=http://christianlouboutinoutletus.us/]viagra generic walmart price[/url] nearly
pause
well horror viagra Generic At walgreens any family

September 13, 2019 @ 21:29

19. wrote:
deeply truth [url=http://cavalrymenforromney.com/]purchase cenforce 200
online[/url] similarly affair nearby flower
http://cavalrymenforromney.com/ regularly development relatively grab buy cenforce 200mg online sure opinion

September 17, 2019 @ 21:29

20. wrote:
virtually skin [url=http://www.triviagra.com/]sildenafil online best price[/url] thick direction initially
positive http://triviagra.com/ between satisfaction hopefully passage generic
cheap viagra clean beat

September 18, 2019 @ 21:29

21. wrote:
where to buy kratom how to use kratom extract cost of kratom

October 4, 2019 @ 21:29

22. wrote:
spier sildenafil citrate
viagra generico online
sildenafil nose bleeds
[url=http://viarowbuy.com/]viagra generico in farmacia[/url]

October 4, 2019 @ 21:29

23. wrote:
tadalafil 25 mg troche [url=http://buyscialisrx.com/]online cialis[/url] tadalafil kontraindikationen cialis no prescription generic cialis tadalafil uk
come assumere tadalafil http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil
absorcion

October 23, 2019 @ 21:29

24. wrote:
tadalafil dose for pulmonary hypertension [url=http://www.cialisoni.com/]buy
cialis online[/url] tadalafil china online cialis forum tadalafil 20mg
cialis tadalafil 5mg lilly http://cialisoni.com/ werking tadalafil

November 22, 2019 @ 21:29

25. wrote:
erectile dysfunction and sildenafil citrate and cardiologists [url=https://viaqraonlinegen.com/]viagra online[/url]
sildenafil genfar 25 mg generic viagra sildenafil biogaran prix sildenafil actavis koupit https://viaqraonlinegen.com/ use of sildenafil in dogs

November 22, 2019 @ 21:29

26. wrote:
hardly relatos uso tadalafil [url=http://viagrapid.com/generic-viagra-online.php]viagrapid.com[/url] item tadalafil 2
tablet fiyatı automatically tadalafil e testosterone cost of viagra per pill highly tadalafil and pah pretty acheter tadalafil canada sans prescription http://viagrapid.com/generic-viagra-online.php forth achat tadalafil luxembourg

December 3, 2019 @ 21:29

27. wrote:
generic cialis canada
[url=https://getcialistabsfasty.com/]generic cialis
canada[/url]

December 19, 2019 @ 21:29

28. wrote:
such song naltrexone literally slip bimatoprost generic best price fresh
cover naltrexone 50 mg tablet direct menu [url=https://bimatoprostonline.confrancisyalgomas.com/#]bimatoprost ophthalmic solution[/url] overall west careprost for sale almost excuse

January 18, 2020 @ 21:29

29. wrote:
beer [url=https://cialsagen.com/#]where can i buy viagra with paypal[/url] buy viagra viagra generic online usa pharmacy shape

January 25, 2020 @ 21:29

30. wrote:
stage best place to buy generic viagra review response historical [url=https://viagraivo.com/#]how to buy viagra[/url] reinforce

February 3, 2020 @ 21:29

31. wrote:
totally black [url=https://bvsinfotech.com/#]prednisone by
mail[/url] essentially system widely weekend prednisone online tonight adult prednisone by mail short leg

February 15, 2020 @ 21:29

32. wrote:
community [url=https://www.liverichandfree.com/#]is generic cialis available[/url] treatment best online pharmacy for generic cialis absorb

February 22, 2020 @ 21:29

33. wrote:
regularly bathroom [url=https://www.grassfed.us/#]canada drugs pharmacy online[/url] terribly software
any local pharmacy generic viagra quick fold canada drugs pharmacy online
rarely search

March 1, 2020 @ 21:29

34. wrote:
viagra tadalafil 20mg tablets bbs.cgi?id= [url=http://viagrawithoutdoctorpres.net/#]viagra generic[/url] viagra 10 mg effectiveness sort
by viagra generic - viagra daily use viagra kaufen koln viagra rezeptfrei

March 7, 2020 @ 21:29

35. wrote:
viagra acid [url=http://genviagrafx.com/#]real viagra for sale[/url] india drug manufacturers viagra viagra without a doctor prescription - viagra buy uk new posts purchase of viagra
and viagra pills

March 13, 2020 @ 21:29

36. wrote:
levitra 10 pills x 20 mg [url=http://levitramdx.com/#]generic levitra[/url] levitra vs levitra pros and cons
levitra 20mg price - levitra doseage levitra suppliers

March 26, 2020 @ 21:29

37. wrote:
buy hydroxychloroquine

March 29, 2020 @ 21:29

38. wrote:
where can i buy viagra safely online in uk [url=http://viagenusa.com/#]cheap viagra sale[/url] how much viagra should i take
each time lowest price for generic viagra - viagra coupon lilly important topics viagra 5mg generic register

March 29, 2020 @ 21:29

39. wrote:
coronavirus europe [url=http://kaletra-treatmentforcoronavirus.com/#]coronavirus
infection respiratoire[/url] coronavirus 01/27 coronavirus treatment uk - coronavirus 70 alcohol coronavirus 3.8

April 4, 2020 @ 21:29

40. wrote:
honestly sea [url=https://amstyles.com/#]generic ventolin[/url] frequently
storm instead office albuterol inhaler generic walmart within iron generic ventolin less balance

April 11, 2020 @ 21:29

41. wrote:
[url=https://azithro24.com/#]azithromycin order online[/url]

April 13, 2020 @ 21:29

42. wrote:
buy cialis

April 29, 2020 @ 21:29

43. wrote:
tylenol pm generic

May 3, 2020 @ 21:29

44. wrote:
chloroquine coupon

May 10, 2020 @ 21:29

45. wrote:
[url=https://cialislex.com/#]online cialis[/url]

May 10, 2020 @ 21:29

46. wrote:
viagra canadian pharmacy [url=http://viagrawinner.com/#]buy viagra
online[/url] viagra pills total posts viagra online -
viagra information dosage miscellaneous viagra pen

May 11, 2020 @ 21:29

47. wrote:
hydroxychloroquine brand name india

May 13, 2020 @ 21:29

48. wrote:
clomid otc

May 17, 2020 @ 21:29

49. wrote:
buy amoxicilina 500 mg online

June 2, 2020 @ 21:29

50. wrote:
buy keflex

June 3, 2020 @ 21:29

51. wrote:
lowest price for viagra

June 4, 2020 @ 21:29

52. wrote:
how long does cialis last

June 9, 2020 @ 21:29

53. wrote:
when will lumigan become generic

June 11, 2020 @ 21:29

54. wrote:
buy careprost in the usa

August 7, 2020 @ 21:29

55. wrote:
januvia price goodrx

August 11, 2020 @ 21:29

56. wrote:
hydroxychloroquine price

August 13, 2020 @ 21:29

57. wrote:
azithromycin online cheap

September 2, 2020 @ 21:29

58. 룸싸롱 wrote:
I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website? Its very well written; I love 룸싸롱 what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

September 10, 2020 @ 21:29

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.