Post Featured Image

Автор, журналіст, сценарист… Розпізнай жінку, або Що не так із гендерною чутливістю кіровоградських медіа?

Протягом серпня місяця 2017-го року у м. Кропивницький проводився гендерний моніторинг для виявлення та аналізу дотримання гендерного балансу у журналістських матеріалах регіональних ЗМІ, а також наявності стереотипних образів жінок і чоловіків, використання фемінітивів на позначення посади / виду діяльності жінок.

Для моніторингу було обрано п’ять друкованих та п’ять електронних ЗМІ Кіровоградщини, а саме Всеукраїнський тижневик «Україна-Центр», газета «Кіровоградська Правда», Всеукраїнський тижневик «Діалог», газета «Утренний город» та суспільно-політичний журнал «Persona». Також аналізу підлягали публікації на сайтах «Весь Кіровоград», «Точка доступу», «Гречка», «Новини Кіровоградщини» та «ФотоІнформ». Загальна кількість матеріалів, проаналізованих у друкованих та інтернет-ЗМІ, складає понад три тисячі одиниць (2 574 матеріали он-лайн та 599 публікацій у друкованій пресі).

В останній місяць літа у проаналізованих кіровоградських ЗМІ жінки найчастіше виступали експертками у таких темах, як освіта і наука, розваги, культура і медицина. Натомість чоловіки впевнено лідирують як експерти у темах, що пов’язані із політикою, економікою та спортом.

Це пов’язано як із розвиненим чоловічим футболом, так і з тим, що керівниками області та міста на Кіровоградщині є чоловіки. Саме вони проводять наради, відвідують освітні і медичні заклади, зустрічаються із колективами і їхні цитати, накази, розпорядження і думки транслюють офіційні веб-сайти та більша частина місцевих медіа.

Крім того, саме у серпні до Кропивницького приїздив Президент України, а з ним і чимало посадовців вищого рангу, всі з яких – чоловіки. Також у серпні у Кропивницькому проходив Національний мистецький фестиваль, організаторами якого були виключно чоловіки, а також чоловіки переважали як режисери вистав, постановники, виконавці головних ролей, тощо. Навіть візит у Кропивницький заступниці Міністра юстиції з питань державної реєстрації не «допоміг».

Продовжується ігнорування в медіа інших, окрім посадовців, учасників тих чи інших заходів. Це зумовлено, очевидно, передруком релізів із офіційних сайтів міської ради чи обласної адміністрації, але не вибачає однобокості висвітлення подій у місті. Наприклад, секретар міської ради Андрій Табалов під час наради говорить про варення, яке готують волонтери, але ані посилання на те, про яку акцію йде мова, ані коментаря волонтерок (там двоє дівчат) сайт «Новини Кіровоградщини» не продукує.

До речі, у тижневику «Україна-Центр» є спеціальний проект, який називається «Що я думаю про це?». Газета ставить якесь актуальне питання, і збирає думки авторитетних людей з приводу. У двох номерах газети, в яких у серпні виходила ця рубрика, було опитано 10 експертів, від політиків до блогерів, і серед них була лише одна жінка, і та – не місцева, а мешканка Канади.

Поширене явище в кіровоградських ЗМІ – називати посади та види діяльності жінок у чоловічому та жіночому роді в одному реченні, чи в одній новині. Наприклад – публікації на сайті «весь Кіровоград»: «Альона Романова – педагог, журналіст, режисер, актриса, письменник. Автор та ведуча проектів…» Інше поширене явище – вживати до одної і тої ж жінки фемінітиви та маскулінітиви: в одному випадку Лариса Костенко – начальник управління освіти міської ради (Гречка, 22 вересня, 13:15), в іншому – начальниця (Гречка, 22 вересня, 13:25).

Така ж ситуація із публікаціями, які регіональні ЗМІ явно передруковують із центральних медіа, або публікують їх на замовлення тих чи інших агенцій. Наприклад, новина-коментар експертки, яка говорить про політичну ситуацію: у заголовку вона «експертка», далі – «директор», «соціолог» та «експерт» (Точка доступу, 31.08,19:50)

Доходить і до взагалі дивних ситуацій, коли назва посади у жіночому роді, і мова йде про жінку, але в результаті все разом звучить так: «сільський голова Віра Шевчук» (Гречка, 23 серпня, 8:59).

Зрештою, мішанина у використанні фемінітивів призводить до помилок. Як, наприклад, у випадку із подіями навколо зняття обтяження з майна одного із мешканців Кіровоградської області. Зняла обтяження його донька – державна реєстраторка. На чотирьох із п’яти сайтів її називали «державний реєстратор», але дієслова використовували у жіночому роді «державний реєстратор зняла», «державний реєстратор написала». А один сайт, очевидно, не маючи доступу до першоджерела, написав зрештою «…державний реєстратор ухвалив рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що проявилось у проведенні державної реєстрації зняття обтяження з нерухомого майна, яке належить її батькові…»

Медіа на Кіровоградщині продовжують по-різному використовувати фемінітиви на позначення посад представниць силових структур. Віталіна Бевзенко досі частіше є «речником» (пaтрульнoї поліції), а також керівником сектору комунікації oбласнoї поліції. Кілька разів у медіа вживається абревіатура в.о., яка у поєднанні з ініціалами та прізвищами повністю заплутує читача у розумінні того, хто ж – чоловік чи жінка, - є героєм\героїнею публікації.

Що стосується сексистських або стереотипних образів, то у серпні електронні видання Кіровоградщини нічим цікавим не відзначилися, натомість, газети «порадували». У тижневику «Діалог», який має статус всеукраїнського і розповсюджується на Кіровоградщині найбільшим накладом, час від часу публікують «поради», як прожити довше, або як правильно поводитися при заручинах, сповнені найпоширенішими стереотипами.

Коли доходить справа до ілюстрацій, то у випадку з жінками також у кіровоградських медіа трапляються дивні інтерпретації. Прикладом може бути публікація про Інну Хирсу, яка за допомоги Центру зайнятості відкрила психологічну студію. У тижневику «Україна-Центр», який має статус всеукраїнського і авторитет аналітичного видання, публікація про Інну починається словами: «…Чтобы открыть собственное дело эта милая девушка смогла убедить государство…»Повертаючись до друкованих ЗМІ, хочеться відзначити тижневик «Первая Городская», який опублікував цілу низку статей із циклу «Жінки в умовах гендерної рівності. Історії представниць сильної статі» (10 серпня, №32). Газета відзначається розумним і зваженим використанням фемінітивів, а також широким залученням жінок в якості експерток із різних тем. Однак і тут трапляються випадки поширення стереотипів – через вуста експертів-героїв статей.

Натомість газета «Діалог», в якій серед фемінітивів переважно слова «бабуся», «мати», «коханка», «дочка» і так далі, вживає і поширює вислів «представниці слабкої статі».

Ще один приклад використання стереотипних та сексистських фраз – це матеріал у тижневику «Україна-Центр» від 08.08, в якому можна знайти наступні фрази: «..Мама Юли Наталья говорит, что дочь, маленькая, хрупкая, все-таки обладает мужским характером. Росла с братом, и повадки у нее были мальчишеские…», або ще одне «…Во время обстрела мужчины-побратимы закрывают девчонок собой. Можно представить, что в это время чувствует Юля, которая в замужестве от мужчины, призванного защищать, слышала матерные слова и испытывала боль от побоев....» І ця публікація «Стать солдатом никогда не рано», яка є чи не однією за весь місяць серпень, де героїнею є жінка.

Натрапили ми під час моніторингу і на застосування стереотипів щодо чоловіків – у колонці редактора у газеті «Україна-Центр» від 24.08 редактор пише: «...в зале Гайворонского райсовета радикал Олег Ляшко безнаказанно обливал водой и оскорблял двух толстяков – главу РГА и председателя совета. Их суммарный вес был раз в пять больше буйного политика, но ответить по-мужски ни один из них не рискнул…»

Наостанку наведемо приклад журналу «Persona», який опублікував інтерв’ю із керівницею модельної агенції, яке містить чимало «перлин», дотичних до гендерної теми. Зокрема: «…Практически каждая красавица мечтает покорить подиум…», «…Менталитет наших девочек и их родителей далек от настоящего моделлинга…», «...Девушка должна быть правильно воспитана, интеллигентна, уметь правильно себя вести, быть нежной и женственной. Кроме этого, модель должна быть интеллектуальной....», «....В моде «девушки из народа», которые умеют себя держать на подиуме...». І можна було б сказати, що це героїня публікації так вважає, що це її думки і вона має на них право, якби не одне «але». У статті директорка модельної агенції розповідає, що вони радо працюють і з чоловіками та юнаками, але журналістка закінчує інтерв’ю «настановчими» словами: «…Спасибо вам за открытую и приятную беседу. Уверена, что девушки, которые учатся в «Style Models», прочитав это интервью, увидят моделлинг с новой для себя стороны...» Хлопців викреслюємо апріорі.

Авторка моніторингу – Вікторія Талашкевич, Кіровоградський прес-клуб реформ

26 comments (Add your own)

1. VeraBop wrote:
ГОРЯЩИЕ ТУРЫ!!! Успейте забронировать тур по минимальной цене
Горящие туры – это турпoездки, время реализации котoрых вcкoре истекает. Здecь дейcтвуeт тa жe cистeма, что и в cупeрмaркeтaх – чтобы прoдать тoвaр, cнижaетcя ценa, причем иногда существеннo – дo 50% oт первонaчальнoй. Гoрячиe туры ничем не отличаются oт oбычных предлoжений, крoмe выгоды, кoтoрую вы при этом пoлучaете – тот же пeрeлeт, отель, ceрвис и экcкурcиoнная прогрaмма. А этo значит, чтo низкaя cтoимость вoвсe не гoвoрит о некaчeствeнном прoдукте (в отличие от тех жe супермaркетов). И ccглашатьcя нa меньшеe лишь потому, чтo пoездка oбошлaсь вам в меньшую сумму, нe придeтся! Тaкие предложeния идеaльны для мoлодых, пoлных сил и энeргии, умеющих пaкoвать чeмодaн за 15 минут и всегда готовых к новым впeчaтлeниям и приключeниям. Тeх, для кoгo пoвoдом для фантaстической пoездки мoжeт стaть желaние «выгулять» новый купaльник или испытать новую видeокамеру, причем сдeлaть этo ужe зaвтра! A наличиe oткрытoй шенгенскoй визы знaчительнo рaсширит выбoр напрaвлeний ваших нeзaбывaeмых и при этом вполне доступных путeшеcтвий. Довeрьтe пoдбор гoрящих туров провeрeнному туроперaтору и oфoрмляйтe путевку в рeжиме онлaйн прямо нa сaйтe. Оплату мoжнo прoизвoдить бaнкoвcкой кaртoй в зaщищeннoм и безoпаcном режимe нaшeгo порталa, a документы мы пришлем на ваш электронный адрeс. Ecли вы готoвы улететь в любoй момeнт, выбирaйтe гoрящие туры – сaмoе рaзумнoе решениe для тeх, ктo не любит oтклaдывать удoвольствие нa пoтoм!
Тру в Финляндию
Тру в Болгарию
Тру в Автрию
Тру в Турцию

November 6, 2018 @ 21:29

2. wrote:
First of all I would like to say awesome blog! I had a quick
question in which I'd like to ask if you do not mind.
I was curious to find out how you center yourself and
clear your mind before writing. I have had a hard time clearing
my thoughts in getting my ideas out there. I do
enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15
minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
Cheers!

May 6, 2019 @ 21:29

3. wrote:
Hello, its good post about media print, we all know media is
a enormous source of data.

May 16, 2019 @ 21:29

4. wrote:
Inspiring story there. What occurred after? Thanks!

June 7, 2019 @ 21:29

5. wrote:
Hello, Neat post. There is an issue along with your web site in web explorer, would test this?
IE still is the market chief and a huge component to other
folks will omit your great writing due to this problem.

June 14, 2019 @ 21:29

6. wrote:
It's hard to come by knowledgeable people about this subject, however, you sound like you know what
you're talking about! Thanks

June 21, 2019 @ 21:29

7. wrote:
Thanks in support of sharing such a nice opinion,
paragraph is nice, thats why i have read it
entirely

July 10, 2019 @ 21:29

8. wrote:
Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this web page, and your views are fastidious designed for new viewers.
pof natalielise

July 26, 2019 @ 21:29

9. wrote:
Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to
the whole thing. Do you have any points for newbie blog writers?
I'd certainly appreciate it.

August 1, 2019 @ 21:29

10. wrote:
Since the admin of this site is working, no hesitation very quickly it will be famous, due to its feature contents.

natalielise plenty of fish

August 1, 2019 @ 21:29

11. wrote:
Hello! I've been following your web site for some time now and finally got the courage to go
ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted
to say keep up the excellent job!

November 5, 2019 @ 21:29

12. wrote:
Hi there everyone, it's my first go to see at this web site, and article is in fact fruitful designed
for me, keep up posting these articles.

November 10, 2019 @ 21:29

13. wrote:
I'm impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's both educative and interesting,
and without a doubt, you've hit the nail on the head.
The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about.
Now i'm very happy that I found this during my search for something relating to this.

November 22, 2019 @ 21:29

14. wrote:
Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it ;) I may revisit yet again since I book marked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue
to help other people.

December 3, 2019 @ 21:29

15. wrote:
Great delivery. Great arguments. Keep up the great work.

December 7, 2019 @ 21:29

16. wrote:
Can I simply say what a relief to uncover someone who actually understands
what they are talking about on the web. You definitely realize
how to bring a problem to light and make it important.
More people must check this out and understand this side of
your story. It's surprising you aren't more popular given that you most certainly have the gift.

December 29, 2019 @ 21:29

17. wrote:
Keep this going please, great job!

June 1, 2020 @ 21:29

18. wrote:
antibiotics for animals for sale

June 3, 2020 @ 21:29

19. wrote:
canadian pharmacy viagra

June 4, 2020 @ 21:29

20. wrote:
pure viagra

July 23, 2020 @ 21:29

21. wrote:
januvia sitagliptin

August 11, 2020 @ 21:29

22. wrote:
cialis otc

August 12, 2020 @ 21:29

23. wrote:
cialis generic online usa pharmacy

August 14, 2020 @ 21:29

24. wrote:
sildenafil 50 mg prices costco

August 14, 2020 @ 21:29

25. wrote:
buy hydroxychloroquine online

August 16, 2020 @ 21:29

26. wrote:
ebay viagra 100mg

September 1, 2020 @ 21:29

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.