Post Featured Image

Щорічно від насильства в Україні гине більше жінок, ніж внаслідок воєнних дій

Насильство щодо жінок виступає одним з головних порушень прав людини, причини якого пов’язані з нерівним розподілом ресурсів та повноважень між жінками та чоловіками. Окрім безпосередньої шкоди для здоров’я та добробуту постраждалих, насильство має вагомі суспільні наслідки, які вимірюються грошовими, трудовими та нематеріальними втратами, виявляються у формі поточних, довготривалих або відкладених ефектів.

Економічні втрати внаслідок насильства щодо жінок розподіляються між різними представниками суспільства, включаючи самих потерпілих, членів їх сімей та кривдників, роботодавців, які несуть збитки внаслідок непрацездатності працівників, державні та громадські організації, які надають послуги жертвам, страхові фонди та бюджети різного рівня, платників податків та економіку країни загалом. Непрямі витрати пов’язані з психологічними наслідками насильства, які можуть призводити до стресових розладів, впливати на дітей, які стали свідками подібних випадків, ускладнювати сімейні стосунки та погіршувати якість життя постраждалих, що наразі складно оцінити економічним еквівалентом.

Фонд народонаселення ООН провів дослідження з приводу гендерного насильства, в якому представлено результати комплексної оцінки економічних наслідків насильства щодо жінок в Україні.

Читайте весь звіт: Report_2017.pdf

Економічні розрахунки здійснено для наступних категорій можливих витрат суспільства: 1) втрачений макроекономічний продукт, обсяги якого визначаються необоротними втратами населення (передчасні смерті жінок), тимчасовою та стійкою непрацездатністю внаслідок ґендерно зумовленого насильства, а також зниженою працездатністю жертв, що впливає на продуктивність їх праці; 2) вартість послуг, пов’язаних із реагуванням на випадки насильства та наданням допомоги потерпілим (сектор охорони здоров’я, правоохоронні органи та система правосуддя, виправні заклади для кривдників, соціальні та спеціалізовані послуги для жінок, які постраждали від насильства); 3) особисті збитки та грошові витрати потерпілих внаслідок пережитого насильства.

Дивіться інфографіку: Infographics_UKR.pdf

Дослідницька робота та публікація цього звіту здійснені Українським центром соціальних реформ на замовлення UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення за сприяння Департаменту з питань міжнародного розвитку Уряду Об’єднаного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії (UKDFID). Матеріали, висновки та рекомендації звіту не є відображенням офіційної позиції UNFPA або UK DFID.

16 comments (Add your own)

1. wrote:
These are really wonderful ideas in about blogging. You have touched some pleasant points here.
Any way keep up wrinting.

May 7, 2019 @ 21:29

2. wrote:
Hello friends, fastidious piece of writing and good urging commented here,
I am actually enjoying by these.

May 9, 2019 @ 21:29

3. wrote:
WOW just what I was looking for. Came here by searching for gamefly free trial

June 6, 2019 @ 21:29

4. wrote:
Highly descriptive post, I liked that a lot. Will there be a part 2?

June 12, 2019 @ 21:29

5. wrote:
I all the time used to read piece of writing in news papers but
now as I am a user of net thus from now I am using net for articles
or reviews, thanks to web.

July 30, 2019 @ 21:29

6. wrote:
I'm really enjoying the theme/design of your web site. Do you ever run into
any web browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my website
not working correctly in Explorer but looks great
in Opera. Do you have any suggestions to help fix this issue?

July 31, 2019 @ 21:29

7. wrote:
Good post. I will be experiencing many of these issues as
well.. natalielise plenty of fish

August 1, 2019 @ 21:29

8. wrote:
Thank you, I have recently been searching for information about this topic for ages and yours is the best I have found out so far.

However, what concerning the conclusion? Are you positive about the supply?

August 13, 2019 @ 21:29

9. wrote:
Hey there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends.
I'm sure they will be benefited from this website.

October 13, 2019 @ 21:29

10. wrote:
I am regular reader, how are you everybody? This post posted at
this site is in fact fastidious.

October 16, 2019 @ 21:29

11. wrote:
Very nice write-up. I certainly love this website.

Continue the good work!

October 16, 2019 @ 21:29

12. wrote:
Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However
I am encountering troubles with your RSS. I don't know the
reason why I cannot join it. Is there anybody else having
similar RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly
respond? Thanx!!

October 16, 2019 @ 21:29

13. wrote:
of course like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts.
Many of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the
truth nevertheless I will certainly come back again.

October 16, 2019 @ 21:29

14. wrote:
Hey There. I discovered your weblog the use of msn. That
is a really neatly written article. I'll make
sure to bookmark it and return to read more of your helpful info.

Thanks for the post. I will certainly comeback.

October 16, 2019 @ 21:29

15. wrote:
Today, I went to the beach front with my kids.
I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but
I had to tell someone!

October 20, 2019 @ 21:29

16. wrote:
It's nearly impossible to find well-informed people in this
particular topic, however, you sound like you know what you're talking about!

Thanks

October 20, 2019 @ 21:29

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.