Post Featured Image

Чи гарантуватиме держава українцям безпечне материнство та дитинство у найближчі 5 років?

За досить формальним словосполученням «збереження репродуктивного здоров’я» стоять прості, проте дуже важливі для кожного українця речі, а саме можливість безпечно зачати, виносити та народити здорову дитину.


В умовах економічної і демографічної кризи та наявного військового конфлікту в Україні, з одного боку, а також відсутності державних гарантій та підтримки цієї сфери (за відсутності Державної програми з РЗ/ПС на наступні 5 років), з іншого боку, питання безпечного материнства, дитинства та збереження репродуктивного здоров’я українців знаходяться у великому ризику.


Слід також зазначити, що Україна як держава – член Організації Об’єднаних Націй приєдналася до виконання Цілей сталого розвитку і взяла на себе відповідні міжнародні зобов’язання. Зокрема, це передбачає виконання Цілі 3 - щодо здоров'я і благополуччя, Цілі 5 - досягнення гендерної рівності, та Цілі 10 - скорочення нерівності. Незважаючи на значний прогрес останніх кількох років, основні показники репродуктивного здоров’я в України все ще не відповідають показникам в країнах Європейського союзу, зокрема материнська смертність в Україні у 2,5 рази вище, ніж у країнах ЄС, смертність дітей до 1 року в Україні в 2 рази вище, ніж у країнах ЄС.

Проте, за підтримки держави та за 10 років дії попередньої Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» до 2015 р. в Україні (2006 – 2015 рр.) вдалося знизити материнську смертність - на 53%, смертність дітей до 1 року - на 38%.

Натомість, закінчення дії попередньої Програми у 2015 р., відсутність гарантій державної підтримки цієї сфери у наступні 5 років як результат зволікання з боку Міністерства охорони здоров’я України щодо затвердження Концепції нової Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на 2017-2021 рр., не тільки знецінює попередні надбання України у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї і ставить під питання виконання Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань в цій галузі, а й створює загрозу збереженню репродуктивного здоров’я українських громадян та захисту їх репродуктивних прав.

Отже, в умовах надзвичайної економічної та соціальної кризи в Україні, питання збереження репродуктивного здоров’я має неодмінно залишитись серед пріоритетів держави. Це є питанням національної безпеки та подальшого сталого розвитку України, і потребує невідкладної уваги з боку держави та відповідної фінансової підтримки. Звісно, як і якнайскорішого затвердження нової Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр..

Це дозволить вирішити наступні проблеми:
•рівний доступ до повної та науково достовірної інформації та освіти;
•популяризація здорового способу життя, відповідального батьківства, культури взаємин та сімейних цінностей, планування народження здорової дитини;
•стратегії інформування та програми статевого виховання дітей, підлітків та молоді;  
•послуги з планування сім’ї, догляду за вагітними, профілактики ІПСШ та ВІЛ-інфекції, а також медико-соціальні послуги для підлітків та молоді на принципах «дружнього підходу»;
•доступність та використання контрацепції;
•популяційні скринінгові програми з профілактики та ранньої діагностики онкологічної патології репродуктивних органів у жінок та чоловіків;
•безперервність медичної допомоги через чіткий механізм перенаправлення пацієнтів у заклади різних рівнів та супроводом медичної інформації;
•матеріально-технічне та кадрове забезпечення закладів охорони репродуктивного здоров’я;  
•підготовка лікарів та середнього медичного персоналу на основі найкращих світових практик;
•доступ до послуг з репродуктивного здоров’я для чоловіків, враховуючи хлопців підліткового віку;
•рівний доступ для вразливих груп: люди з інвалідністю, ВІЛ інфіковані, особи, які перебувають в складних життєвих обставинах.

Оцінку попередньої ДПРЗН до 2015 р., підготовку Концепції та проекту нової Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр. було здійснено у 2016 р. групою провідних національних експертів з питань РЗ/ПС в партнерстві з Міністерством охорони здоров’я України та за підтримки Благодійного Фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї» в рамках реалізації проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні».

Проект нової ДПРЗН підготовлено, базуючись на результатах оцінки попередньої Державної програми «Репродуктивне здоров'я нації» на період до 2015 року, та у відповідності до Європейського плану дій ВООЗ з посилення охорони сексуального, репродуктивного здоров'я та прав на 2017-2021 рр.

У четвер, 2-го лютого о 12.00 у Прес-клубі реформ (вул. Соборна, 1-а) відбудеться розмова на тему, чи гарантуватиме держава українцям безпечне материнство та дитинство у найближчі п’ять років, зокрема за відсутності нової Державної соціальної програми «Репродуктивне здоров'я нації» на період 2017-2021 роки/ Проводять захід Благодійний Фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» в рамках проекту «Репродуктивне здоров’я в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку / USAID у партнерстві з прес-клубом реформ.

No comments (Add your own)

Add a New Comment


code
 

Comment Guidelines: No HTML is allowed. Off-topic or inappropriate comments will be edited or deleted. Thanks.